Depremde hasar gören fabrikaya işveren tarafından sokulan bir işçi öldü, dört işçi yaralandı

28.02.2023 - 09:45
Haberi paylaş

Maraş'ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Karaziyaret mahallesinde depremde hasar gören metal fabrikasına işveren tarafından sokulan işçiler, Malatya merkezli 5,6’lık deprem sonucu göçük altında kaldı, bir işçi öldü, dört işçi yaralandı.

Maraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Karaziyaret Mahallesi'nde depremlerde ağır hasar alan bir metal fabrikasında, iş yeri sahibi, bazı işçileri paket ürünleri içeriden çıkartmak için fabrikaya soktu. Tavan ve kolonların çöktüğü fabrikada işçiler, enkaz altında kaldı. Bölgeye giden itfaiye ekipleri, Ali Çam, İdris Nacar, Mehmet Canlı ve İbrahim Burak Öztürk'ü yaralı kurtardı. Kolonun altında kalan İsmail Alakız ise hayatını kaybetti. Yaralanan işçiler, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Fabrika önüne gelen işçi yakınları ise iş yeri sahibinin mallarını kurtarma derdine düştüğünü, girilmesi yasak fabrikaya işçileri soktuğunu belirterek, tepki gösterdi. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, “Hasar almış, riskli yapılara girilmemesi konusunda pek çok çağrı varken görüyoruz ki iktidarın hiçbir denetim yapmaması bu sonuçları doğuruyor. Maraş’taki fabrika da hasar almış bir yer. İşverenin içeride kalmış olan mallarını kurtarmak için işçileri muhtemelen zorladığı anlaşılıyor. Bunun sonucunda bir işçi hayatını kaybediyor, yaralı işçiler var. Deprem öncesi ve deprem sonrası önlem almayan, hasarlı yapılara girilmemesi için denetleme yapmayan bir iktidar var karşımızda ve bu çok ağır sonuçlar doğuruyor. Burada bir de mallarını kurtarmak için işçilerin hayatıyla oynayan bir işveren var. İnsanın kanını donduran bir kâr hırsı bu” dedi.

Bültene kayıt ol