Madencilerin özelleştirmeye karşı Ankara yürüyüşüne jandarma engeli

22.07.2022 - 19:06
Haberi paylaş

Maden işçileri, Soma Eynez açık ocak bölgesindeki özelleştirmeye karşı Ankara'ya yürüyor. İşçilerin yolu Kırkağaç'ta jandarma tarafından kesildi. İşçiler bekleyişini sürdürüyor.

Soma’da Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devrine karşı işçiler eylemlerini sürdürüyor. Yaklaşık 100 işçi, Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüşü jandarma Kırkağaç’ta engelledi. İşçiler bölgede beklemeye devam ediyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TKİ ile görüşme yapamadı. Sendikanın Soma Şubesi de işçilerle yürüme kararı aldı.

Özelleştirmeye karşı nöbet usulü eylem ve imza kampanyası da sürerken diğer yandan da işçiler Ankara için Eynez açık ocak alanından bu sabah yürüyüşe başladı. İşçilere seslenen Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin, “Sayın bakana sesleniyoruz, çıkın gelin Soma’ya bizim çalışma şartlarımızı, sahamızı görün. Vereceksen ver özel sektöre karşı değiliz ama bizim sahamızda değil. Başka bakir sahayı versin. Ama olmaz, neden? Çünkü biz 17 sene alt yapısını yaptık. Bunu devlet yemesin, 3-5 şirkete peşkeş çekilsin istiyorlar. Biz buna karşıyız” dedi.

Halktan da destek beklediklerini söyleyen Şahin, “Bize sahip çıkın. Kışın rahat ısınmak istiyorsanız sahip çıkın. Bu kamu madeni giderse, kamu kurumları, halk kömürü bizden aldığının 3 katına fiyatla özel sektörden alacak. Mücadelemiz sadece Eynez’e sahip çıkmak değil, biz Soma’ya sahip çıkıyoruz. 17 yıldır ürettiğimiz sahaya sahip çıkarken emeğe sahip çıkıyoruz” diye konuştu. 

Jandarma Kırkağaç’ta yürüyen işçileri durdu

İşçilerin Ankara’ya başlattığı yürüyüşe jandarma Kırkağaç’ta izin vermedi. Kırkağaç çamlık alanında işçilerin yolunu kesen jandarma, valiliğin kararıyla daha fazla devam edemeyeceklerini söyledi.

Maden İş Soma Şube başkanı Şevket Şahin’in Kırkağaç kaymakamı ile görüşmesi sürerken işçiler de bölgede beklemeye devam ediyor.

 

Bültene kayıt ol