Bilgi Üniversitesi öğrencileri: Üniversitemizde ırkçılığa geçit yok!

16.06.2022 - 10:42
Haberi paylaş

Göçmenlere karşı ırkçılığı kışkırtan Ümit Özdağ, Bilgi Üniversitesi'nde protesto edildi. Öğrenciler, ırkçı Özdağ'ın katılacağı panelin iptal edilmesini istiyor.

Bilgi Dayanışması ve Bilgili Susmuyor Platformu çağrısıyla buluşan öğrenciler, Santral Kampüsü'nde yaptıkları basın açıklamasında üniversitelerde ırkçı yer olmadığını vurgulayarak, mücadele ve dayanışma çağrısında bulundu.

Basın açıklamasında şunlar söylendi:

"Kimse sebepsiz göçmez! Türkiye’deki göçmenler ile mülteciler, kendi ülkelerindeki baskıcı rejimler ve patronlar, onlara hayatı zindan ettiği için göçmek zorunda kaldılar."

"Göçmenlere dönük saldırılar ve sınır dışı edilmeler derhal durdurulmalı, sığınma hakkının gaspına dönük politikalar son bulmalıdır. Bizler, 'Irkçılığa geçit yok!', 'Göçmenlere saldırılara son!', 'Sınır dışılara son!' diyoruz."

“Birlikte yaşamak istiyoruz' diyen birçok farklı ulustan Bilgi Üniversitesi bileşenleri olarak bu taleplerin arkasında duruyor ve herkesi göçmenlerle dayanışmayı güçlendirmeye davet ediyoruz."

Eyleme çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler de katıldı.

Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün girişimiyle düzenlenmek istenen panel, öğrenciler tarafından teşhir edilmişti. Bunun üzerine, okul yönetimi paneli ana kampüsten Dolapdere'ye taşımıştı.

Bültene kayıt ol