Gazeteciler gözaltında

09.06.2022 - 11:26
Haberi paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan gazetecilerin sayısı 21’e yükseldi. 

Sabaha karşı yapılan ev baskınlarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editör Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın ve Abdurrahman Öncü gözaltına alındı. 

Yine, aynı soruşturma kapsamında Feynaz Koçuk da Gebze'de gözaltına alındı. 

Çınar ilçesinde kent merkezine gelen gazeteciler Lezgin Akdeniz ve Kadir Bayram da kimlik kontrolünün ardından “İfadeniz var” gerekçesiyle gözaltına alındı. 

JINNEWS’in aktardığına göre; JINNEWS’e sabah 04:30 sıralarında bir baskın yapıldı ve büroda yapılan aramada bilgisayar ile hard disklerin yanı sıra bazı kitap ve dergilere de el konuldu.

10 saat boyunca kelepçeli bekletildi

Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş da gözaltına alınan gazeteciler arasındaydı. 

Mezopotamya Ajansı’nın bildirdiğine göre, polisler Ertaş’ın kaldığı yerde uzun saatler boyunca süre bir arama yaptı ve Ertaş’ı 10 saat boyunca kelepçeli tuttuktan sonra götürdüler. 

Operasyonun gerekçesi

VOA Türkçe’nin polis kaynaklarından aldığı bilgiye göre operasyon, PKK’nın “Basın Komitesi yapılanmasına” yönelik düzenlendi. Gözaltına alınanlarla görüşmeye giden avukatlara, operasyonun sürmesi nedeniyle izin verilmedi:

Diyarbakır’daki bazı prodüksiyon şirketlerinin Belçika’da yayın yapan PKK çizgisindeki Sterk TV ve İngiltere’de yayın yapan Medya Haber TV isimli televizyon kanallarına program hazırladıklarının tespit edildiğini belirten polis kaynaklarının şu bilgileri verdiği bildirildi:

“Diyarbakır Polisi, Sterk Tv ve Medya Haber Tv kanallarının 9 başlıkta 102 programa ait 82 saatlik program içeriklerini inceledi. İncelemelerde, bölücü terör örgütü propagandası, terör örgütü hükümlü elebaşı lehine programlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonların Kürt halkına yönelik yapıldığı izlenimi ile ajitasyon, terör örgütünü meşru göstermeye yönelik çalışmalar, örgütün üst yönetiminin talimatlarını aktarma, son dakika bilgisi girerek, Diyarbakır’da hava harekatının başladığını örgüt mensuplarına duyurmak amaçlı haber yaptıklarının tespitleri yapıldı.’’

DİSK ve HDP’ten açıklama

Gazetecilere yönelik operasyona gazeteci örgütlerinden de tepki geldi.

DİSK Basın İş’ten yapılan açıklamada şöyle deniyordu; ‘‘Gazeteciler bu sabah evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Tam 11 arkadaşımız hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözaltında ve gözaltı sayısının daha da artabileceği tahmin ediliyor. Bu operasyonları normalleştirmiyoruz, kabul etmiyoruz. Yeter artık, elinizi Kürt gazetecilerin üzerinden çekin! Bu operasyon ve soruşturma furyasına derhal son verin. Biz arkadaşlarımızın, gazeteciliğin yanındayız ve #GazetecilikSuçDeğildir diyoruz. Herkesi de arkadaşlarımızla dayanışmaya ve bu çağrıyı büyütmeye davet ediyoruz.’’

HDP Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, gözaltılara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “AKP-MHP iktidarı toplumsal desteğini yitirdikçe, siyaseten kaybettikçe, çaresizce partimize, Kürt kurumlarına, muhaliflere saldırarak, hukuk dışı ve korkakça saldırılarla ömrünü uzatmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bültene kayıt ol