Aşırı sağın seçim kampanyası: Baskı, tehdit, çarpıtma

09.11.2021 - 11:28
Haberi paylaş

İktidar blokunun seçim kampanyası adeta Trump ve Cumhuriyetçilerin kampanyasına benziyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP meclis grubunda Kılıçdaroğlu'na Çubuk'ta yapılan linç görüntülerini de içeren bir video göstererek sert bir şekilde CHP'ye yüklendi.

Tepkilere rağmen tutumunu değiştirmeyen Erdoğan, TV'lerde gösterilen Batman Gençlik Buluşması'nda CHP'yi adeta yasadışı bir parti gibi göstermeye devam etti.

MHP meclis grubunda konuşan Devlet Bahçeli ise tehdidin dozunu artırarak Kılıçdaroğlu'na "suyu ısındı" dedi.

Bahçeli, grup toplantısından günler önce seçim kampanyasına başladıklarını duyurmuş, partilileri görevlendirdiğini, Anadolu'ya gidip CHP'nin "gerçek yüzünü" anlatacaklarını ilan etmişti.

Görülüyor ki iktidarın büyük ortağı aşırı sağcı parti ile küçük ortağı faşistler, seçim kampanyası boyunca - kuşkusuz HDP karşıtlığını ve buradan Millet İttifakı'nın milliyetçilikle bölünmesi hedefini merkeze alarak - CHP'ye yüklenerek, seçim kampanyalarında gerilimi hakim kılarak, kendi seçmenlerini kutuplaştırmak istiyor.

CHP'nin "şeytanlaştırılması" bin türlü çarpıtmayla dolu. Trump da durmadan Biden'ı hedef alıp şahsi bir kavgaya girişmiş, aynı anda ABD'deki tüm kötülüklerin kaynağının Demokratlar olduğunu iddia etmişti. Daha önce Hillary Clinton'ı yenen bu taktik, Trump'a son seçimlerde başarı getirmedi fakat Cumhuriyetçiler yenilse de muhalefetteki güçlerini korudu.

Bu çarpıtmalardan biri de CHP'nin Kandil ile işbirliği içinde olduğu. Oysa Kemal Kılıçdaroğlu Yozgat'ta yaptığı konuşmada iktidarlarının ilk altı ayında Kandil'i yerle bir edeceklerini söylemiş, ortağı Akşener ise HDP'yi PKK ile bir gördüklerini duyurmuştu.

Baskılar, tehditler, çarpıtmalar üzerine bir de iki milliyetçi egemen sınıf blokunun milliyetçilik yarışına giriştiği bu seçim kampanyası belli ki zorlu geçecek. Bazılarına göre bu iş tek seçimle kalmayacak arkasından bir seçim daha gelecek. 

Bu koşullarda işçilerin, yoksulların, baskı ve tehdit altında olanların acil taleplerini güçlü bir şekilde savunmak, ayrı ayrı yürüyen mücadeleleri birleştirmek, aşağıdan gelen demokratik mücadelelere kirli havayı temizlemek önemlidir: Kutuplaştırma ve milliyetçilik kozlarını boşa çıkartmak için.

Bültene kayıt ol