Bolu Belediye Başkanı katıksız bir ırkçıdır, ayrımcılığa hayır!

05.08.2021 - 09:57
Haberi paylaş

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Suriyeli mültecilere  suyu 10 kat pahalı satma kararı, Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır platformu tarafından kınandı.

Platformun açıklaması şöyle:

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyrukluların faydalandığı su hizmetlerine zam yapacağını açıkladı.

Irkçı Tanju Özcan’ın önergesi, Belediye Meclisinde CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla kabul edilerek komisyona gönderildi.

Irkçı Tanju Özcan, ‘su içene yılan bile dokunmaz’ veya ‘su gibi aziz ol’ şeklindeki özdeyişlerle bir değer olarak tanımlanan suyu, göçmenlere karşı silah olarak kullanıyor. Bunu da göğsünü gere gere savunuyor, hatta ‘daha durun başka tedbirlerim var’ diyor.

Özcan’ın göçmenlere yönelik sözleri, uygulamaları nefret suçu kapsamındadır. Temsili görev yapan kişilerin toplum üzerindeki etkileri açısından, bu yaklaşımın tehlikeli boyutlara ulaşması, toplumsal bir nefrete dönüşmesi tehlikesi bulunmaktadır.

Irkçı Tanju Özcan hakkında, öncelikle bağlı bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi tarafından derhal soruşturma açılmalı ve işlediği ırkçılık suçu cezalandırılmalıdır. 

Irkçı Tanju Özcan’ın söyledikleri ve uygulamaları, toplumda yabancı düşmanlığının yayılmasına hizmet etmektedir.

Göçmenlere, mültecilere, sığınmacılara karşı uluslararası hukuk tarafından konulmuş kurallar vardır. Devletler, sınırları dâhilinde bulunan bütün insanların haklarını, onların göçmenlik statülerini göz önünde tutmaksızın korumak zorundadır. Bu haklar; eğitim, sağlık, barınma ve adalete erişimi kapsar. Suya erişim, başta can güvenliği olmak üzere her konuda en temel insan hakkıdır,  bu hakkın kullanılmasında ayrımcılık yapmak, hem yasalara, hem de insanlık değerlerine aykırıdır.

Tanju Özcan, insanlık değerlerinden nasibini almamış, katıksız bir ırkçıdır.

Bütün göçmenler kardeşimizdir, ırkçılığa hayır!

Hepimiz Göçmeniz Platformu

5.8.2021

Bültene kayıt ol