Antikapitalistler: Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı için aşı istiyoruz!

01.06.2021 - 13:29
Haberi paylaş

Emekçilerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altında. Gerekli önlemler alınmadan tüm emekçilerin çalışmaya zorlanması sağlıklı yaşam hakkına müdahale anlamına gelmektedir.

1 Mart'taki kontrolsüz açılmanın ardından, işyerlerinde pek çok işçi, okullarda öğretmen ve öğrenciler Covid-19 virüsüne yakalandı. Sağlık emekçileri, PTT ve diğer lojistik şirketlerin emekçileri, banka emekçileri, belediye emekçileri gibi pek çok işçi ise tüm pandemi sürecinde çalışmaya devam ettiler. Sürekli covid tehdidi altında çalıştılar. 

Covid nedeniyle Mart 2020’den bu yana, 400’e yakın sağlık emekçisi, 140 eğitim emekçisi, toplamda en az 1200 emekçi hayatını kaybetti. 

Aşılamanın başladığı 2021 yılı başından beri ise Covid nedeniyle ölen emekçi sayısı 345’tir. Aşısı bulunmuş, üretilmiş, yapılmaya başlanmış bir hastalık nedeniyle emekçilerin ölmeye devam etmesi kabul edilemez.

Şimdi 17 Mayıs’tan itibaren yeni bir açılma dönemi daha başladı. Açılma dönemlerinde vaka, ağır hasta ve ölüm sayılarında yaşanan hızlı artış, emekçilere aşıda öncelik tanınması yönündeki acil talebimizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. 

Covid hastalığından korunmak, en azından hafif atlatabilmek için iki doz aşının yapılması ve bağışıklık sağlanması için belirli bir sürenin geçmesi zorunludur. Sonradan telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin oluşmaması için, özellikle işyerine giden, yaptığı iş nedeniyle diğer insanlarla muhatap olmak zorunda kalan işçilere, bir an önce her iki doz aşı yapılması önemli. 

Taleplerimiz:

- Aşılama sürecine tüm emekçiler dahil edilsin ve ivedilikle aşılama gerçekleştirilsin. 

- Tüm eğitim emekçileri aşılanmadan okullar yüz yüze eğitime açılmasın.

- İlaç şirketlerinin kârı değil, kamu yararı düşünülsün, sağlık sistemi kamulaştırılsın. 

- Halk sağlığı için aşılarda patent hakkı kaldırılsın.

- Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz!

Bu talepleri kazanmak için, tüm işçi, emekçi örgütlerini, konfederasyonları ortak bir emek platformu altında birleşik mücadeleye çağırıyoruz.

Antikapitalist Çalışanlar

1 Haziran 2021

Bültene kayıt ol