Osman Kavala'nın avukatlarından ortak açıklama

26.01.2021 - 12:43
Haberi paylaş

Osman Kavala'nın avukatları, Gezi Parkı davasındaki beraat kararlarının istinaf mahkemesi tarafından bozulması üzerine bir açıklama yaptı.

Avukatlar Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu ortak açıklamalarında “AİHM kararının içeriğini dikkate almayan ve siyasi nitelikli yargı kararlarıyla ilgili endişeleri destekleyen bir karardır” değerlendirmesinde bulundu.

Avukatlar şu tespitlerde bulundu:

“Anayasa Mahkemesi’nin Osman Kavala hakkında yürütülen ‘Casusluk’ suçundan verilen tutuklama kararında ‘Hak ihlali olmadığı’ yönündeki kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Bakanlar Komitesi’nin ‘Tutuklamanın derhal sonlandırılması’ gerektiğini belirten kararına rağmen alınmış bir karardır. 7’ye karşı 8 oyla alınan bu kararla, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası teminatı altındaki ‘Özgür yaşama hakkı’nın tek bir oyla göz ardı edilerek hiçe sayılması son derece endişe vericidir. AİHM, Osman Kavala’nın tutukluluğuyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin üç maddesinin ihlal edildiğini belirtirken, tutukluluğun hak savunuculuğunu sessizleştirmek gibi bir niyet içerdiğine değinmiştir. Osman Kavala hakkında alınan tüm kararların ortak noktası, AİHM ve Bakanlar Komitesi kararlarına rağmen, alınmış olmasıdır. Bu gelişmeler, yeni yargı reformu paketi konusunda ne ölçüde umutlu olunabileceğini gösterecek niteliktedir.”

Ne olmuştu?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında yargılanan kişiler hakkındaki beraat kararlarını kaldırdı. Mahkeme 'eksik delillerin sağlanması ile yargılamanın devamına' karar verdi.

Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında verilen beraat kararları bozulurken, dava dosyasının yeniden incelenmek ve hüküm kurulmak üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesini hükmetti.

Gezi Davası'nda beraat ettikten sonra aynı gün başka bir suçlama ile yeniden tutuklanan Osman Kavala hakkında "casusluk" suçlamasıyla yeni bir iddianame düzenlenmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kavala'nın  tutukluluğu için 'hak ihlali' kararı vererek, derhal serbest bırakılmasını istemişti.

Bültene kayıt ol