Antikapitalistler: Zorunlu olmayan işler durdurulsun, herkese gelir desteği sağlansın

18.11.2020 - 12:41
Haberi paylaş

Antikapitalistler, AKP hükümetinin açıkladığı yeni önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekerek salgını durduracak etkili çözüm için mücadele çağrısı yaptı:​

Hükümet pandemi ile mücadelede yeni tedbirler açıkladı. 65 yaş ve üzeri kişiler 10-13 saatleri arasında, 20 yaş altı bireyler 13-16 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Hafta sonları akşam 8’den, sabah 10’a kadar sokağa çıkmak yasak olacak. Lokanta, kafe, kahvehane, oyun salonu, sinema salonu vb. yerler kapatılacak.  En önemlisi de okullar tekrar uzaktan eğitime başlayacak.

Bütün bu tedbirlerle ilgili ayrıntılı kurallar bugün gazetelerde yer alıyor. Karayollarında benzin istasyonlarının kaç kilometrede bir açık olacağı bile yazılmış.

Ama önemli bir ayrıntı bu tedbirler paketinde yok. İşyerleri genel olarak açık. İşyerleri kapatılmıyor. İşçi sınıfı hastalıkla baş başa bırakılıyor, ölüme terk ediliyor. Ölen ölür, kalan sağlar çalışır anlayışı ile davranılıyor.

Pandeminin yayılmasında birinci derecede sorumlu olan işyerleri kapatılmadığı sürece, eğlence yerlerinin, lokantaların, okulların kapatılması çözüm olamaz. İnsanların işe giderken kalabalık otobüslere binmek zorunda kaldığı, işyerlerinde yan yana sağlıksız koşullarda çalıştığı bir durumda, diğer tedbirlerin bir faydası olmaz.

Türkiye’de pandemi ile mücadelede temel strateji adı konulmadan sürdürülen sürü bağışıklığıdır. Ancak pandemide doğal bağışıklığın çok kısa süreli olduğu ortaya çıkmıştır, yani sürü bağışıklığı diye bir tedbir uygulamak, insanları ölüme terk etmek demektir.

İnsanlar bir süredir “aşı bulundu” diyerek oyalanmaya başlanmıştır. Bulunan aşının ne kadar etkili olduğu, Türkiye’ye ne zaman geleceği belli değildir. Kapitalist merkezler, şimdiden aşının bir yıllık üretimini satın almış durumdadır. Dünya nüfusunun önemli bir kısmının ve emekçilerin 1 yıllık süre içinde aşıya ulaşması imkânsız görünmektedir.

Antikapitalistler olarak kapitalizmin yok olmasının virüslere karşı mücadelede atılabilecek en önemli adım olduğunu söylüyoruz. Ancak virüs salgınına karşı kısa vadede, hemen bugün gecikmeden yapılması gerekenler var. Öncelikle;

Zorunlu işler dışında bütün işyerleri, salgın kontrol altına alınıncaya kadar kapatılmalıdır. Kapatılan işyerlerindeki işçilerin, maaşları devlet tarafından tam olarak ödenmelidir. Gündelik çalışanlar, göçmenler, kayıt dışı çalışanlar gibi düzenli geliri olmayanlara, mutlaka devlet tarafından gelir sağlanmalıdır. 

Zorunlu olarak çalışan işyerlerinde hijyen koşulları en üst düzeyde sağlanmalıdır. Özellikle sağlık çalışanlarının hem hijyen, hem de maddi koşulları mutlaka iyileştirilmelidir. 

Tüm hastaların ücretsiz tedavisi sağlanmalıdır.

Otoriter ve baskıcı bir sistem değil, düşüncelerimizi açıkça ifade edebildiğimiz, demokratik bir ortam oluşturulmalı, şeffaf bir yönetim tarzı hayata geçirilmelidir.

Sendikalar, emek ve meslek örgütleri koronavirüs ile mücadelede birlikte hareket etmelidir.

Bütün bu uygulamalara maddi kaynak bulmak için, patronlardan vergi toplanmalıdır. 

Antikapitalistler

Bültene kayıt ol