DSİP'ten İdlip açıklaması

04.02.2020 - 17:47

Esad rejiminin ve Rusya'nın bombardımanından kaçan yüz binlerce sivil sınıra sığınırken, Suriye ordusu ile Türkiye askerleri arasında kayıplarla sonuçlanan ilk sıcak çatışma gerçekleşti.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) İdlip hakkında yaptığı açıklamada, AKP'nin Suriye politikasının vardığı vahim noktaya dikkat çekerek, göçmenlerle dayanışma çağrısı yaptı.

DSİP'in İdlip açıklaması:

Suriye'de savaşa karşı çıkanlar, tezkereye hayır diyenler, dışarıdan yapılan müdahalelerin vahim sonuçlar yaratacağını söyleyenler haklı çıktı. 

Suriye'ye üç yıl içinde üç sınır ötesi operasyon düzenleyen ve ülkedeki en büyük yabancı ordu durumundaki Türkiye'nin askerleri ile rejimin askerleri doğrudan çatıştı.

Türkiye'nin Suriye'de askeri varlığını sağlayan başlıca güç olan Putin bu kez Erdoğan yönetimini arkadan vurdu. Ukrayna'yı ziyaret eden ve Kırım'ın ilhakına  karşı olduğunu söyleyen Erdoğan'a kendi sınırlarını bu şekilde hatırlatan Putin, Ankara'da el üstünde tutuluyor. Fakat o da Trump gibi emperyalist bir haydut, Putin'in de tek derdi despot iktidarını ayakta tutmak.

AKP'nin Suriye'deki savaşa rejim değişikliği hedefiyle girdiği günden bu yana yaşanan tüm gelişmeler gibi yaşanan son çatışma da Suriye politikasının yanlışlığını ortaya koyuyor.

Ne Washington ne Moskova! 

Suriye'ye dışarıdan müdahalelere son verilsin!

İdlip'te Esad rejimi ve Rus ordusunun yaptığı sivil katliamına verilmesi gereken yanıt, bombardımandan kaçan ve savaşın bir parçası olmak istemeyen yüz binlerce insanın güvenli koşullarda hayatta kalmalarına yardımcı olmaktır. Kış koşullarında Türkiye sınırında bekleyen insanlara kapılar açılmalıdır. 

Yüz binlerce göçmenin hayatı, emperyalist pazarlıklardan ve bölgesel nüfuz kavgalarından daha önemlidir.

DSİP GYK

04.02.2020Bültene kayıt ol