Gazipaşa'da plaj yasağına veto

11.06.2019 - 18:25

Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, Suriyeli göçmenlere plaj yasağı kararının hukuka uygun olmadığını belirterek, CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz tarafından veto edildiğini duyurdu.

Kaymakam Ali Sakar, "Böyle bir karar Anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğundan, alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır. Zaten belediye başkanı da konunun hukuka aykırı olmasından bahisle kararı veto edip, yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade etmiştir" dedi.

Gazipaşa Belediye Başkanı  Mehmet Ali Yılmaz da kararı hukuka uygun bulmadığını ve belediye meclisine iade ettiğini açıkladı.

Yılmaz, "Çözümün bu şekilde yasaklayarak olacağını düşünmüyorum. Meclisimiz bu iade kararından sonra en doğru kararı verecektir. Bayramda plaja giden vatandaşlarımıza verilen rahatsızlıktan dolayı böyle bir önerge hazırlama gereği duymuşlar. Ben bu kararı onaylamadım, iade ettim. Dün gündem dışı bir karar olduğu için konunun komisyona gönderilmesini istedim, fakat bu görüşüm oy birliğiyle reddedildi. Ben de gerekli altyapıyı incelemeden kesin bir tavırda yer almak istemedim. Bugün inceledim, uygun bir karar olmadığını gördüm. Takdir meclisimizin, ben meclisimize bu kararı iade ettim" dedi.

Belediye başkanı, Suriyeli mültecilerin Gazipaşa'ya tarım işçisi olarak geldiklerini de belirtti.

CHP grubunun önerdiği Suriyeli mültecilerin plajlara alınmamasını içeren gündem maddesi, 7 ret oyuna karşılık 12 oyla kabul edilmişti. Başkan Yılmaz, çekimser oy kullanmıştı.Bültene kayıt ol