ODTÜ'de boykot: Homofobik yasağa ve polis şiddetine karşı öğrenciler ve akademisyenler eylemde

14.05.2019 - 19:36
Haberi paylaş

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü'nün rektörlük tarafından engellenmesini ve polis saldırısını protesto etmek için öğrenciler ve akademisyenler eylemdeydi. Öğrenciler "Baskı, şiddet, nefret varsa ders yok" sloganıyla dersleri boykot ettiler.

ODTÜ'de çalışan 218 akademisyen imzasıyla okunan basın açıklamasında, “Öğrencilerimizin ve meslektaşlarımızın maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. Cuma günü yaşananlar kampüsümüzün güvenliği ve barışı için kolluk kuvvetlerine değil ODTÜ bileşenlerine, özellikle de öğrencilerimizin sağduyulu tavrına güvenilmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Akademik kurumlar her türlü düşüncenin özgürce ifade edilebildiği, eğitim ve araştırma faaliyetlerinin özgürce gerçekleştirildiği ortamlardır. Bunu sağlamak da üniversite yöneticilerinin en temel görevleri arasındadır. Köklü bir geleneğe sahip olan ODTÜ'de, üniversitemizin yöneticilerine bu sorumluluklarını hatırlatır, özeleştiri başta olmak üzere gereken adımları derhal atmalarını kendilerinden talep ederiz" ifadeleri yer aldı.

Öğrenciler başta olmak üzere bütün ODTÜ bileşenlerinin ortak basın açıklamasında ise "10 Mayıs günü, Onur Yürüyüşünde arkadaşlarımıza ve hocalarımıza karşı gerçekleşen saldırı tüm ODTÜ bileşenleri olarak bizi ‘Yeter Artık’ demek için bugün bir araya getirdi. Son saldırılar, Rektör ile kolluk kuvvetlerinin birlikte organize edilmesi nedeniyle diğerlerinden farklıydı. Güzel ve dayanışmacı olan ne varsa nefretle yok etmek üzerine kurulu anlayış, ODTÜ’de de kendisini Verşan Kök’le yönetimde cisimleştirmiştir. Dün bir aradaydık, bugün de bir aradayız, yarın da bizden sonra bu okulda okuyacak arkadaşlarımıza, hayatının en güzel senelerini geçirebileceği özgür bir ODTÜ ve gelenek bırakacağız. Üniversitelerde eşitliği ve özgürlüğü hâkim kılmak için hâlâ ayaktayız” denildi.

Antikapitalist Öğrenciler de ODTÜ'deki eyleme katıldı.

ODTÜ öğrencileri "Birleşe birleşe kazanacağız" diyor:

Bültene kayıt ol