'Irkçı nefrete karşı sınırsız dayanışma ve mücadele'

18.04.2024 - 13:09
Haberi paylaş

İzmir Mülteci Dayanışma Platfomu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancı öğrencileri hedef alan ırkçı sözlerini kınadı.

Platformun açıklaması şöyle:

"Anlaşılan o ki yerel seçimlerde CHP'nin kazanması bütün ezilenler, dezavantajlılar için umut olmayacak. Gerçi bu biraz perşembenin gelişi çarsambadan belli olur misali idi. Zira Afyonkarahisar Belediye Başkanının Dem Partilileri (Kürtleri) belediye kapısında içeri almayacağını söyledi, parti yönetimi tarafından ciddi bir uyarının yapılmaması daha önce kentte yaşayan mülteci ve göçmenlerin su faturasını iki katına çıkacağını beyan eden belediye Başkanı Tanju Özcan'nın yeniden aday olarak gösterildi ve aynı şahıs şimdi de Bolu İzzet Abant Baysal Üniversitesi'nde okuyan yabancı öğrencilerin ulaşım ücretlerine astronomik zam yapacağını duyurdu.

Gerekçesi; bir süre önce Sosyal medyada çeşitli yalanlarla hedef alınan, Karabük'te okuyan Afrikalı öğrencilere yapılan ırkçılığa atfen, Bolu'yu Karabük yapmayacakmış. Oysa biz hak savunucuları, Karabük'ü ne yazık ki, 26 Mart 2023'te Gabonlu üniversite öğrencisi Dina'nın (Jeannah Dinabongho Ibouang) ırkçı bir saldırı sonrası katledilmesi hatırlıyoruz ve bu manada elbette ki hiçbir yer Karabük olmamalı. Ama korkarız ki Tanju Özcan ve onun gibi ırkçılar ulu orta nefretlerini kustukları sürece benzer cinayetlerin tanığı olacağız.

Bunu durdurmanın öncelikli yolu her yerde bu ırkçılarla mücadele etmek ve bir an önce " nefret söyleminin" suç sayıldığı bir yasanın çıkmasıdır.

CHP belediyelerinin ırkçı ve mülteci düşmanı tutumu yazık ki bunlarla da sınırlı kalmadı. Kilis ve Bursa Belediye başkanları da, daha önce yaşadığımız kentte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı, güya yabancı ama aslında Arapça tabelaları kaldıracaklarını beyan ettiler.

Yerel seçimlerde birinci parti olarak çıkan ve muhalifler için umut olan partinin bu vb. tutumu, kendilerinin diline pelesenk ettikleri "hak, hukuk, adalet" yerine ırkçılık, nefret, ayrımcılık getirecek.

CHP sahiden hak,hukuk, adalet konusunda duyarlı ise bu ırkçı tutuma karşı gereğini yapmalı. Zira bu kötülük, barış içinde, çok kültürlü, renkli ve zengin bir ortak yaşamın olanaklarını yok ediyor.

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu olarak, haklardan yararlanmak için "vatandaş" değil "İNSAN" olmak yeterli diyoruz. Zira; insan hakları ile insandır.

O nedenle, bu ırkçı nefrete karşı, insan olmak ve öyle kalmak için "SINIRSIZ" dayanışma ve mücadele diyoruz."

Bültene kayıt ol