BRICS: Duvardaki başka bir tuğla

30.08.2023 - 13:41
Haberi paylaş

Emperyalizm, aynı zamanda en güçlünün zayıf olanın üzerinde egemenlik kurduğu güçler arasındaki bir rekabet sistemidir.

Bu küçük devletler ya karşı mücadele etmek zorunda kalacak ya da kendilerini büyük güçlerin gözüne sokmaya çalışacaklar. Ekonomik hiyerarşi değiştiğinde gerilimler en yüksek düzeye çıkar. John F. Kennedy 1960 yılında ABD başkanı olduğunda, ABD'nin gayri safi yurt içi üretimi küresel GSYİH'nın yüzde 40'ını oluşturuyordu. 2014 yılına gelindiğinde diğer güçlerin yükselişi ekonomik ağırlığını yarı yarıya azalttı.

ABD buna askeri gücünü artırarak karşılık verdi . Mali açıdan sizi o kadar sıkıştıramayabilir ama yine de sizi mahvedebilir. Bu strateji tam olarak işe yaramadı. Geçtiğimiz hafta Brics ülkeleri grubu Güney Afrika'da toplandı. Brics adı, ilgili beş ülkenin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ilk harflerinden gelmektedir.

Bu devletler dünya nüfusunun yüzde 40'ını barındırıyor ve küresel ekonomik üretimin yüzde 30'unu üretiyor. ABD ve Avrupa Birliği egemenliğine meydan okumak istiyorlar ve Batı'nın Ukrayna'daki vekalet savaşını desteklemediler.

Çin'in imalat ürünleri üreticisi olarak rolü ve geniş çaplı hammadde alımları, onu Brics ülkeleri için çok önemli ama aynı zamanda çok daha geniş bir ekonomik ortak haline getiriyor. Dolayısıyla zirve önemliydi. Sonunda Brics liderleri Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni gruba katılmaya davet ettiklerini duyurdu.

Suudi Arabistan ve BAE'nin bu hamlesi, artık ABD'nin görüşleriyle tam olarak aynı çizgide olmadıklarının altını çiziyor. En büyük dokuz petrol üreticisinden altısı Brics'in parçası olacak; dolayısıyla iklim konusunda büyük girişimler beklemeyin. Brics'in ulaştığının bir başka işareti, Birleşmiş Milletler genel sekreteri Antonio Guterres'in de toplantının bir kısmına katılmasıydı.

Brics'in BM Güvenlik Konseyi, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'na yönelik reform çağrılarını yineledi. Ancak ABD, rakiplerinin büyümesine soğukkanlılıkla izin vermeyecek veya etkisinin azalmasına izin vermeyecektir. Bu yüzden Rusya'nın kanını Ukrayna'da kurutmak gündemde .

Plan, Putin'i küçük düşürmek, zayıflatmak veya ortadan kaldırmak ve ardından Çin'le yüzleşmek. Ekonomik rekabetler askeri rekabetlere yol açabilir. Uzlaşma yoluyla yeniden dengelenen “çok kutuplu bir dünya” yerine, Brics'in güçlenmesi halinde çatışmaların yoğunlaşması daha muhtemel.

Bu, hükümetlerin savaşı, iç bölünmeleri dışa çevirmek ve insanların öfkesini kendilerinden uzaklaştırmak için kullanmasıyla hızlandı. Cevap, mevcut büyük ölçüde eşitsiz yapıyı savunmak değil. Ancak ABD ve Brics arasındaki temel ayrım bu değil. Brics ülkeleri kendi halklarına saldıran yöneticiler tarafından yönetiliyor.

Güney Afrikalı işçi sınıfı aktivistlerinin Brics zirvesinde protesto yaptığını görmek muhteşemdi. Protestoculardan biri olan Trevor Ngwane, Socialist Worker'a şunları söyledi: “ABD ve müttefiklerinin suçlarından bahseden bu Brics liderlerinin kendilerinin de kendi halklarına baskı yaptığını ve sömürdüğünü dünyaya hatırlatmak için oradaydık.

“Batılı emperyalistler acımasız soygunculardır. Ancak Brics liderleri çözüm değil. Güney Afrika lideri Cyril Ramaphosa, 2012 yılında Marikana'da madencilerin katledilmesinin merkezinde yer aldı. Bu tür insanlar gelecek olamaz. Onların anti-emperyalizmleri anti-kapitalist değildir. Kahrolsun Ramaphosa, Hindistan'ın Modi'si, Putin ve diğerleri. Müttefiklerimiz tüm dünyadaki işçilerdir; yoksul ülkelerin yanı sıra ABD, Avrupa ve Britanya'daki işçiler.”

(Socialist Worker, Çeviri: Ali Baydaş)

Bültene kayıt ol