Kadıköy’de kent ve doğa mitingi: “Marmara için birleşiyoruz, yaşamak için direniyoruz”

28.12.2014 - 20:06
Haberi paylaş

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın düzenlediği Marmara Kent ve Doğa Mitingi, Kadıköy’de polis barikatı önünde yapıldı.

Mitinge Marmara’nın birçok yerinden mahalle ve çevre örgütleri katılırken, kitle Süreyya Operası’ndan kortejler eşliğinde Boğa heykelinin olduğu dörtyola kadar yürüdü.

Barikat kuran polis, grubun Kadıköy Meydanı’na yürümesine izin vermedi. İstanbul Valiliği geçen hafta miting için Kadıköy’de kürsü kurulmasına izin vermediğini açıklamıştı. Bunun üzerine miting Boğa Heykeli önünde yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan Mücella Yapıcı, hükümetin çevre ve kent politikalarını eleştirerek şöyle konuştu:

“Biliyoruz yaşamın karşısında ağacı kesen de plazalarda ölümüne çalıştıran da sermaye. Çarpık sanayileşmenin çöplüğü olan Marmara, ikinci kez yıkıma sürükleniyor. Sadece burası değil, ülkenin her yeri göz kırpmadan feda ediliyor. İşte ürettiklerimizle buradayız. Yok ettiklerinize karşı var ettiklerimizle yine meydandayız.”

kegciler

Prof. Dr. Beyza Üstün ise şöyle konuştu:

“Önce sularımızı tutukladılar. Yetmedi meralara ormanlara girdiler. Yetmedi madenlerde altın, bakır, nikel Turgutlu’dan Kazdağları’na kadar sıraya girdiler. Yetmiyor pek çok yerde nükleer santral kurma derdindeler. Yenikapı, Maltepe suç alanları kentten aldıklarıyla oraları doldurdular. Bizi oraya sürmek istediler ama gitmeyeceğiz.”

Yapıcı’nın konuşmasının ardından mitinge katılan çevre örgütü temsilcileri de söz aldı. Miting Yoğurtçu Parkı’nda son buldu.

Bültene kayıt ol