Yaşam nöbeti sürüyor: Atlara, doğaya, yeryüzüne özgürlük!

26.12.2019 - 09:28

Hayvan özgürlüğü aktivistlerinin Adalar'daki atlı fayton işkencesine karşı başlattığı Saraçhane'deki yaşam nöbeti sürüyor.

İstanbul yerel seçimleri öncesinde Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu'nun kendisine sunduğu taahhütnameyi imzalayan Ekrem İmamoğlu, Adalar'daki faytonları kaldırma sözü vermişti. Ancak belediye başkanı olduktan sonra bu sözünü tutmadı.

Adalar'da ruam hastalığı geçiren atların öldürülmesi, yıllardır atlı faytonların kaldırılması için mücadele eden aktivistler için bardağı taşıran son damla oldu. İBB'nin Saraçhane binasının önündeki parkta direniş çadırları kuruldu ve yaşam nöbeti başlatıldı.

Bir tur Ekrem İmamoğlu ile görüşme fırsatı yakalayan aktivistler, bu diyalogdan sonuç alamadıklarını aktarıyorlar. İmamoğlu atlı fayton zulmünün "sembolik" olarak süreceğini söylüyor. Hayvan özgürlüğü aktivistleri ise sömürünün nostaljisinin ve semboliğinin olmayacağını söylüyorlar.

Dayanışma ziyaretleri

İBB önündeki direniş bugün 8. gününde. Her gün çok sayıda kurum ve birey, direnenlere ziyaretlerde bulunup desteklerini iletiyorlar. Farklı şehirlerden hayvan hakları kurumları, veganlar da Saraçhane'deki kampı ziyaret ediyorlar.

Dün Antikapitalist Öğrenciler de parka gelerek aktivistlere desteklerini ilettiler. Görüşmede karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunulurken, direnişin nasıl büyütülebileceği üzerine konuşuldu.

Bir yandan AKP-MHP hükümeti ekolojiyi, tüm canlı yaşamını ve doğayı tahrip eden uygulamalarına son sürat devam ederken, diğer yandan kendini ona "alternatif" olarak sunanlar da sözlerini tutmuyor ve hayvanların yaşamını, sağlığını hiçe sayıyorlar. Buna karşı mücadele etmek içinse AKP, CHP, MHP, İyi Parti gibi seçeneklere karşı sosyal mücadelelerin sesi olan başka bir odak gerekli.

Saraçhane'deki direnişi yürütenler de mücadeleyi sürdürmeye kararlı. Atlı fayton işkencesinin tamamen kaldırıldığını duymadan alandan ayrılmayacaklarını söylüyorlar.

Marksist.org muhabirleri ve Antikapitalist Öğrenciler, direnişteki aktivistlerin mesajlarını okurlarına taşımak için kısa iki röportaj da gerçekleştirdiler.

Doğa Giray: "Sömürünün nostaljisi olmaz. Atlı faytonların tamamen kaldırıldığı açıklamasını duyana kadar buradayız"


Doğa Altınsay: "7 gündür aralıksız nöbet tutuyoruz. Havalar soğuk, yağmur yağıyor. Ancak bunların hiçbiri atların çektiği acılardan önemli değil. Bir an önce atlı faytonların durdurulmasını istiyoruz."Bültene kayıt ol