Faruk Sevim

Faruk Sevim son yazıları

14.02.2015 - 01:45

İşçi sınıfı direniyor

Türkiye işçi sınıfı bir kez daha hareketleniyor. Önce Metal iş kolunda işveren örgütü MESS’in üç yıllık toplu sözleşme ve düşük ücret zamlarına karşı işçiler greve başladı. Daha önce Türk Metal-İş ve Öz Çelik-İş sendikalarının imzaladığı üç yıllık düşük zamlı sözleşmeyi, Birleşik Metal-İş imzalamadı ve grev kararı aldı. Grevden önce patronlar tarafından grev oylaması yapıldı. Oylamalarda greve evet oyu, sendika üyesi işçilerin sayısından daha fazla çıktı, çünkü sendika üyesi olmayan kapsam dışı personel de greve evet oyu vermişti.

Ardından Boydak işçilerinin direniş haberi geldi. Kayseri’de üretim yapan ve Türkiye’nin en büyük mobilya fabrikalarından biri olan Boydak Holding’e bağlı beş fabrikada çalışan işçiler iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler kendilerine sorulmadan imzalanmak istenen 3 yıllık toplu sözleşmeye ve düşük ücret zammına karşı çıkıyorlar, bu konuda patronla işbirliği içindeki Öz-Ağaç iş sendikasını da protesto ediyorlardı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesindeki eyleme çevre fabrikaların işçileri de destek verdi.

Patronların üç yıllık toplu sözleşme dayatmalarına karşı AKP hükümetinin de tam desteği vardır. Önce 15 bin metal işçisinin grevi yasaklandı, ardından da devlete ve özel sektöre ait işletmelerde üç yıllık düşük zamlı sözleşmelerin imzalanmaya başlandığı haberleri geldi. En son Çaykur işletmelerinde Boydak’takine benzer üç yıllık sözleşme Öz Ağaç-İş sendikası tarafından kimseler duymadan imzalandı.

Üç yıllık ve düşük zamlı toplu sözleşme imzalama talebi son dönemlerde patronların en önemli dayatması olmaktadır. İşçiler ise bu dayatmaya karşı pek çok yerde direnmektedir. Patronlar arasında yayılacağa benzeyen bu üç yıllık toplu sözleşme dayatmasına karşı, işçi sınıfının direnişi de yayılacaktır.

İşçi sınıfı dünyadaki diğer sınıf kardeşleri gibi, sömürüye karşı ayağa kalkmaktadır. Bu mücadelesini verirken seçimlerde hangi siyasal partiye oy verdiğinin bir önemi yoktur, çünkü emek sömürüsüne karşı çıkmak tüm işçileri birleştirmektedir. Kürt-Türk, Alevi-Sünni, laik-dindar kutuplaşmaları, ancak işçi sınıfının mücadelesinin yükselmesi ile aşılabilir. İşçilerin ortak mücadelesi, AKP hükümetinin neo liberal, emek düşmanı politikalarını yenebilecek en önemli güçtür. İşçi sınıfının gücüne inanmak gerekir.

Faruk Sevim

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol