Roni Margulies

Roni Margulies son yazıları

Roni Margulies tüm yazıları

06.02.2015 - 10:33

Millî güvenliği bozmayalım lütfen

Kesin bilemiyorum, ama anlaşılan Mustafa Kemal’in şöyle bir sözü varmış: “Cam üretmeyen bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Bardak, vazo ve kül tablası imal etmemek ilelebet payidar olmanın önünde bir engeldir. Şişe ve pencere camı milli güvenliğin en temel unsurlarıdır.”

“Ne bildin?” diyecek olursanız, geçtiğimiz 12 yılda AKP hükümeti cam sektöründe Kristal-İş sendikasının tam dört grevini “millî güvenliği bozucu nitelikte” olduğu için durdurmuş.

Epey kafa yordum, cam ürünleri ile millî güvenlik arasındaki ilişkiyi çözemedim. Hangi silah camdan yapılır diye düşündüm, yok, bulamadım. Millî olmayan yabancı cam kullanmak çok tehlikeli midir diye düşündüm, pek de değil gibime geldi. Zaten şeffaf olan bir şey, bakınca görünmüyor, ha yerli ha yabancı.

Benim anlamadığım şeyleri Atatürk genellikle anladığı için, böyle bir laf etmiş olsa gerek.

Etmemiş olsa, haktan yana, yoksuldan yana olan AKP hükümeti niye ertelesin bu grevleri? Etmiştir muhakkak.

Ve Atatürk’ün dikkat çektiği millî güvenliğe önem vermeyen bir devletin bütün damarları kopar alimallah.

Bu hafta İsviçre’de olup bitenler konunun önemini bir kez daha vurguladı. Olay yerinde Doğu Perinçek ve Egemen Bağış ile birlikte bulunan Deniz Baykal, “Kimse bu olaya dudak bükmeye, küçümsemeye ya da Ermeni düşmanlığı gibi anlamaya, takdim etmeye kalkmasın. Türkiye hukukunu koruyor” dedi.

Belli ki, dudak bükmenin, küçümsemenin ve olayı Ermeni düşmanlığı gibi anlamanın “millî güvenliği bozucu nitelikte” olduğunu düşünüyordu.

E, tabii, bir milyon küsur kişiyi, kendi vatandaşını, durup dururken devletin âli çıkarları için öldür, sonra da bütün dünya sana “Bir milyon küsur kişiyi öldürdünüz” desin! Olur mu öyle şey! Türkiye tabii ki hukukunu koruyacak. Yoksa elbette millî güvenlik bozulur. Türkiye bugün hukukunu korumazsa, yarın öbür gün yine bir sürü vatandaşı öldürmek gerektiğinde ne yapacak? Güvenliksiz kalıverir vallahi!

Baykal İsviçre’deki duruşmada Egemen Bağış’la yan yana oturması ile ilgili olarak, “Ne yapacağım? Orada birbirimizle kavga mı edeceğiz?” diye konuşmuş. Ben en çok buna sevindim. Her şeyden önce millî olmak gerekir. Bunu kavramaları çok güzel.

Devletin bekası söz konusu olduğunda, AKP’lilik, CHP’lilik ve hatta Perinçek’lik bile teferruattır.

Roni Margulies

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol