Roni Margulies

Roni Margulies son yazıları

Roni Margulies tüm yazıları

22.01.2015 - 12:05

Hayalî Osmanlı, hayalî Türk

Aralarına arkadaşları Tayyip Erdoğan’ı da alarak sarayın merdivenlerinde poz veren 16 Türk devletinin başı, aralarından bir tanesi bornozla resim çektirdiği için ilgi çekti en çok. Banyodan yeni mi çıkmıştı, hamama gitmek üzere miydi, bilinemedi.

Diğerleri silahlı külahlıyken, bu herifin niye bu kadar laubali olduğu çok tartışıldı. Türk devlet başkanı dediğin, banyoya bile kafasında miğferiyle gider.

Ben bu 16 ulu Türk’ü iyi tanırım. Çocukluğumda gezmeye götürüldüğüm parkta hepsinin heykelleri vardı. Hâlâ da var. Ama anladığım kadarıyla, ben büyürken bir tanesi değişmiş.

Kuzey Kıbrıs’ta nur topu gibi bir Türk devleti doğunca, listeye bunun da eklenmesi gerekmiş elbet. Ama durup dururken rakamı değiştirmek, yeni heykeller filan yapmak zahmetli olacağından, KKTC’yi eklerken eskilerden birini listeden düşürüvermişler. Hangi devleti düşürdüklerini bilmiyorum. Bu hainliği kim yapmış, bilemiyorum.

İşin garibi, sarayda poz verenler arasında Kıbrıslıya benzer kimseyi göremedim. Gözlerim Rauf Denktaş gibi birini aradı, ama yoktu.

Anlaşılan, bu işler benim sandığımdan daha karmaşık. Kim Türk, kim değil? Kim devlet kurmuş, kim kurmamış? Kurdukları devleti beğeniyor muyuz, biraz yetersiz mi biliyoruz? Listeye alalım mı, almayalım mı? Bu ne biçim devlet lan? Bunların kıyafeti bi garip! Ha, şu miğfer harika, bunu alalım!

Resmî tarih, devletlerin yazdığı tarih, hep böyledir. İcat edilmiştir, uydurulmuştur. İsteğe bağlı olarak peri masalı gibi yazılmıştır. Geçmişte olup bitenlerle alakası yoktur. Yazan ve yazdıran devletin güncel ihtiyaçlarıyla alakalıdır.

Kemalist devlet, Osmanlı’nın berbat bir şey olduğunu, geri, karanlık, yobaz ve tümüyle başarısız olduğunu, Türklük’le alakası olmadığını yazmıştır. Buna karşılık, ulvi bir varlık olan Türk’ün hep devlet kurduğunu, hep cengâverce savaştığını, hep kahraman, hep müthiş olduğunu anlatmıştır. Biz de bunları okuyup öğrenmişizdir.

AKP hükümeti, önce Osmanlı’yı Kemalistlerin attığı çöp tenekesinden çıkarıp bağrına bastı. Saçma sapan, uydurulmuş bir Osmanlı’yı bastı bağrına, ama olsun, bazı çevrelerde işine yarıyor.

Bununla yetinmedi. Niye yetinsin ki? Kemalistlerin uydurduğu saçma sapan ve uydurulmuş Türk’ü de kullanabilecekken, kullanmamak yazık olurdu.

Hayalî Osmanlı ile muhafazakarlığını, hayalî Türk ile milliyetçiliğini kanıtlamak daha iyi değil mi?

Roni Margulies

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol