Faruk Sevim

Faruk Sevim son yazıları

Faruk Sevim tüm yazıları

17.02.2020 - 17:18

Bütçe, askeri operasyonlar için değil, insanca yaşam için kullanılmalıdır

Hükümet bütçesi 2019 yılında 124 milyar TL açık verdi. Geçtiğimiz son iki ayda bütçe açığı artmaya devam etti. Aralık 2019’da 31 milyar TL açık verdi, Ocak 2020’de bunun üzerinde bir açık bekleniyor.

2019 yılı başında 885 milyar TL olan harcama bütçesi, yıl içinde yapılan ek harcamalar sonucu 999 milyara yükseldi. 114 milyar TL fazladan harcama yapıldı. Bütçe harcamalarının önemli bir kısmı askeri harcamalar. 

2019 bütçesinde, Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma bütçeleri bir önceki yıla göre yüzde 50 artırılarak 99 milyar TL’ye yükseltilmişti, gerçekleşen ise 120 milyar TL oldu. 2020 yılında 115 milyar TL ödenek ayrıldı, muhtemelen gerçekleşen 140 milyar TL olacak.

Bütün bu açıkların sebebi, Türkiye’nin askeri harcamalarındaki artıştır. Ekim ayında başlayan S-400 alımları ve Suriye’ye yönelik askeri operasyonlar bütçeden, yani cebimizden karşılanıyor. Bu harcamalara bir de Libya operasyonu eklenince bütçe açığı katlanarak artmaya başladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan enflasyona yönelik tepkilere, “askeri operasyonlar için mermiye ihtiyaç olduğunu” söyleyerek geçen yıl şu şekilde yanıt vermişti: “Ne diyorlar; domates, patlıcan, patates, sivri biber… Düşünün bir merminin fiyatı nedir, düşünün.”

Sonuçta 2300 TL asgari ücretle bir ay boyunca yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca işçi, militarizmin, askeri operasyonların ceremesini çekmeye devam ediyor. Bizler elbette öncelikle ekmeğimizin peşindeyiz. Kurşundan, bombadan, silahtan önce yaşam koşullarımızın düzeltilmesi için para harcanmasını istiyoruz. 

Meclisteki muhalefet partileri de (HDP hariç) askeri harcamaların bu kadar yükselmesini tartışmıyorlar, iktidardan hesap sormuyorlar. Oysa Savunma Bakanlığı bütçesinde yüzde 50’lik bir artış söz konusuyken, üniversiteli öğrenci bursu yüzde 6, tarım destekleri ancak yüzde 10 artırıldı. Halkın refahını ilgilendiren bunun gibi onlarca kalem var. Çocuğuna pantolon alamadığı için babaların intihar ettiği bir ülkede, çok büyük kaynakların askeri harcamalara ayrılması hatalıdır.

Sadece S-400 projesinden vazgeçilse, 200 bin öğretmen ataması yapılabilir. Nasıl bir bütçe yapılacağı siyasi tercihe bağlıdır. 2015’te güvenlik harcamalarının toplamı 50 milyar liraydı, bugün 120 milyar lira. Hükümetin yaptıklarının özeti şu: Daha fazla silah, daha az okul, daha az öğretmen ataması, daha az hastane, yol, öğrenci bursu…

Askeri harcamalar azaltılmalıdır, işçilere, eğitime-sağlığa ayrılan kaynaklar artırılmalıdır. Militarizm işçi sınıfının sağlığına her açıdan zararlıdır.

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol