LGBTİ+ derneklerinden ortak açıklama: Havle Kadın Derneği yalnız değildir

13.01.2023 - 10:52

LGBTİ+ alanında da faaliyet yürüten Havle Kadın Derneği, özellikle son onur yürüyüşünden ve 171 kadın ve LGBTİ+ örgütü tarafından yapılan açıklamadan sonra, nefret söylemlerine ve sosyal medyada linçe maruz kaldı. Dernek, “Ancak bizler bu sessizliğe razı değiliz ve bu sessizliğin sonuçlarını tek başımıza yüklenmek istemiyoruz. Feminist ve LGBTİ+ dostlarımızın ve birçok farklı kurumun desteğini yanımızda hissediyoruz. Birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Ancak dayanışmamızı büyütmenin zamanı geldi de geçiyor. Bu konuda hassasiyet gösteren tüm kişi ve kurumlan Havle Kadın Derneği’ne desteğe davet ediyoruz. Tüm kişi ve kurumlardan bu çağrıyı yaygınlaştırmalarını ve ses çıkarmalarını istiyoruz” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

LGBTİ+ dernekleri de bu dayanışma çağrısına cevap vererek, Havle Kadın Derneği’yle dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler. Metnin tamamı şöyle:

Sesimize ses veren Havle Kadın Derneği’nin sesini kesmek isteyenleri görüyoruz. Buna karşı, Havle’nin “LGBTİ+ hakları insan haklarıdır” ve “Müslüman LGBTİ+’lar vardır” diyerek direnişini ise çok yakından tanıyoruz. Kurulduğu günden beri yol arkadaşımız olan Havle Kadın Derneği yalnız değildir. Zira, tıpkı Arkadaş’ın dizelerinde dediği gibi “yürek kendini tanır.” 

Varoluşu, kimliği, hayatı lanetlenirken yeni pencereler açarak sesini, sözünü duyurmaya çalışan LGBTİ+ örgütleri olarak Havle ile birlikteyiz. Havle’nin sesini ta ötelerden değil, tam da yanıbaşından duyuyoruz, dinliyoruz. 

Bütün bu nefret ikliminin bizleri birbirimizden uzaklaştırmasına izin vermeyeceğiz. Havle’nin de dediği gibi, kimseye tek bir doğrunun dikte edilmediği, herkesin kendini korkmadan ve özgürce ifade edebildiği demokratik bir Türkiye için mücadele edeceğiz.

Havle Kadın Derneği ne yalnızdır, ne de yanlış!

17 Mayıs Derneği, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Genç LGBTİ+ Derneği, HEVİ LGBTİ+ Derneği, Kaos GL Derneği, Kırmızı Şemsiye Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ+ Derneği, LİSTAG-LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği, Mersin Yedirenk Derneği, Muamma LGBTİ+ Derneği, Özgür Renkler Derneği, Pembe Hayat Derneği, SPoD, ÜniKuir Derneği.Bültene kayıt ol