Ana muhalefet: Sağcı, ırkçı, kavgalı, paramparça

22.12.2023 - 12:15

Yerel seçimler Mart ayında yapılacak. Sağcı muhalefet birbirine düşmüş durumda. Ve sol adına konuşan CHP yine berbat adaylar gösteriyor.

Millet İttifakı'nı kuran ve Altılı Masayı oluşturan CHP ve İYİP birbirine girdi. Akşener ittifakı bitirdi ve yerel seçimlerde ortak aday gösterilmesini savunanları partisinden atmaya başladı. Büyük bir istifa dalgası yarattı.

Kılıçdaroğlu'nun çifte yenilgisinden sonra CHP yönetimine gelen Özgür Özel ve fiili olarak CHP başkanlarından birisi olan Ekrem İmamoğlu ise sol gösterip sağ vurmaya devam ediyor. Önceki dönem CHP'den ihraç edilen ırkçı Tanju Özcan partiye geri alındı ve özerk bölge gibi yönettiği Bolu Belediye Başkanlığı'na yeniden aday yapıldı.

CHP içindeki liderlik yarışını kaybeden Muharrem İnce, ayrılıp kendi partisini kurmuştu. Memleket Partisi ideolojik çizgi olarak katı ulusalcılığı ve göçmen karşıtlığını benimsedi. Baş ırkçı Ümit Özdağ ile uzun süre ittifak halinde oldu. 

Bugün ise Ekrem İmamoğlu ve Muharrem İnce büyük bir dostluk içindeler. İnce ve partisi, İstanbul'da İmamoğlu'nun adaylığını destekleyeceğini duyurdu.

Peki hâlâ siyasette olduğunu hissettiren Kılıçdaroğlu ne yapmıştı? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna kadar demokratik bir çizgi izleyen Kılıçdaroğlu, Tanju Özcan gibilerinin ırkçılığına karşı çıkmamıştı. O da göçmenleri kovmayı vaat etti. İkinci turda ise ırkçı Zafer Partisi ile kol kola girip ırkçı bir kampanya yaptı. Ve yenildi.

Bütün bunlar bir kaç şeyi gösteriyor:

- Genel seçimlerde, aşırı sağcı iktidar blokuna karşı milliyetçi sağcı bir muhalefetin başarılı olmayacağı görüldü.

- Bu muhalefet içindeki bazı unsurların hızla AKP'ye yaklaşabileceği anlaşıldı.

- CHP'nin sol olmadığı, değişim sözlerine rağmen yapısının buna izin vermediği bugün daha açıkça görülmeli.

(Sosyalist İşçi)Bültene kayıt ol