İşsizlik yüzde 22, Dolar 9, ekonomi alarm veriyor

12.10.2021 - 10:29

Son açıklanan TÜİK verilerine göre işsizlik yüzde 22. Liranın değer kaybı devam ediyor, dolar 9 lira oldu.

Uzmanlar enflasyonu yüzde 45 olarak açıkladılar, ama Çalışma Bakanı kamu işçilerine verilen yüzde 12’lik zamma tarihin en yüksek zammı diyebiliyor.

TÜİK: geniş tanımlı işsizlik yüzde 22 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ağustos ayına ilişkin işsizlik ve istihdam verilerini açıkladı. 

TÜİK’in zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı (geniş tanımlı işsizlik) 2021 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak yüzde 22 oldu.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde dar tanımlı işsizlik 2021 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre 11 bin kişi artarak 3 milyon 965 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşti. 

TÜİK’in açıkladığı istihdam verilerinin önceki aya göre yaşadığı dalgalanma oldukça büyük. Örneğin, Temmuz 2021'de 287 bin azalan sanayi istihdamı ağustosta 217 bin artarken; Temmuzda 454 bin artan hizmet istihdamı ağustosta 341 bin azaldı.

Türkiye’de bir kişinin ‘işsiz’ olarak TÜİK verilerinde yer bulabilmesi için herhangi bir iş arama kanalını kullanması yeterliyken, TÜİK bu ay İŞKUR’a başvuran 200 bin işsizin 189 binini işsiz saymadı. Böylelikle İŞKUR kanalını kullanan 189 bin işsiz TÜİK verilerinde yer almadı. 

Dolar yükselmeye devam ediyor

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından rekor seviyelere yükselen dolar, bugün akşam saatlerinde Erdoğan'ın Suriye açıklaması sonrası bir rekor daha kırarak 9 TL'yi aştı. TL'deki sadece Eylül ayı başından beri değer kaybı yüzde 10'a yaklaştı.

Dolardaki bu yükselme yüzde 40’larda seyreden enflasyonu daha da yukarılara götürecek. Oysa Merkez Bankası Başkanı bu sabah enflasyondaki yükselmenin geçici olduğunu düşeceğini söylemişti. Seçimlere hazırlanan hükümet, enflasyonu aşağı çekemiyor, çünkü Merkez Bankası kaynakları sıfırı tüketmiş, hatta 50 milyar dolar borçlu hale gelmiş durumda. 

Enflasyonun yüzde 50’lere varması beklenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye tarihinin son 50 yılında düşük ücretli işçilere en yüksek zammı gerçekleştiren sözleşmeyi yaptıklarını öne sürdü. Sözleşme ile işçilere verilen taban ücret net 3 bin 500 lira. Açlık sınırının 3 bin 100, yoksulluk sınırının 10 bin lira olduğu bir dönemde Çalışma Bakanı, 3 bin 500 liralık ücretin ne kadar muhteşem olduğundan bahsediyor.Bültene kayıt ol