Ankara’da kadınlar ve LGBTİ+’lar sokaktaydı: “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”

20.03.2021 - 19:53

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi üzerine Ankara’da da kadınlar ve LGBTİ+’lar sokaklara çıktı. Polisin mor veya gökkuşağı renklerinde maske takarak sokakta yürüyenleri bile durdurma girişimlerine karşı yüzlerce kişi İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ettirmeyeceklerini haykırdı.

Ankara Kadın Platformu tarafından 17.30’da Çankaya Belediyesi önüne yapılan çağrı sonrasında belediye önü polis tarafından demir barikatlarla kapatıldı. Farklı noktalardan Sakarya Meydanı’na girmeye çalışan kadınlar, polis tarafından engellenmeye çalışıldı ancak dağılmayan eylemciler en sonunda birleşmeyi başardı. Polisin “dağılın” anonslarına “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye cevap veren kadınlar, eylem boyunca “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadınlara değil katillere barikat”, “Neredesin aşkım, buradayım aşkım” sloganları atıldı.

Ankara Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada, “2011 yılında Mecliste onaylanan sözleşmenin tek adam kararıyla kaldırıldığı ifade edildi. Tüm kadınları ilgilendiren sözleşme, kadınları şiddete mahkum etmeyi kafasına koymuş kadın düşmanlarının sözünü onaylayan tek bir adam tarafından kaldırıldı. İstanbul Sözlemesi’ni tartışıp duruyorlar, İstanbul Sözleşmesi’nden nefret ediyorlar, çünkü kadınların şiddete mahkum olmasını istiyorlar. Kadınlar hayır diyemesin, kadınlar şiddete ses çıkaramasın, kendi hayatları hakkında karar alamasın istiyorlar. Kadınları korumakla yükümlü olan devlet ise erkek devlet olduğunu bir kez daha gösterip kadınların haklarını, can güvenliğini hiçe sayıyor. Aile yapısı bozuluyor, toplum değerleri parçalanıyor diyerek kadın düşmanlığına çağrı yapanlar, kadınların ve çocukların her türlü şiddete maruz kaldığı toplum ve aile düzenini savunuyor. Kadınların özgürleşmesinden korkuyorlar. Kadınlar üstündeki egemenliklerini kaybetmemek için çırpınıyorlar”  denildi.Bültene kayıt ol