Gazze'nin acılarını dile getirmekten vazgeçmeyeceğiz - insan hakları olmadan iklim adaleti olmaz

06.12.2023 - 08:43

Greta Thunberg ve Fridays for Future İsveç 

Genç iklim aktivistleri 'radikalleşmedi' - dışlanan insanlarla dayanışma her zaman mesajımızın merkezinde yer aldı

En az 6 bini çocuk olmak üzere 15 binden fazla insan... İsrail'in Gazze Şeridi'nde birkaç hafta içinde öldürdüğü bildirilen insan sayısı bu ve rakamlar hâlâ artıyor. İsrail, temel altyapı ile hastaneler, okullar, sığınaklar ve mülteci kampları gibi sivil hedefleri bombaladı. İsrail, işgal altındaki Gazze Şeridi'nde mahsur kalan 2,3 milyon Filistinliye gıda, ilaç, su ve yakıt ulaşmasını engelleyen kuşatması Oxfam'ın İsrail'i "açlığı bir savaş silahı" olarak kullanmakla suçlamasına yol açtı.

Düzinelerce Birleşmiş Milletler uzmanı durumu "oluşmakta olan bir soykırım" olarak tanımladı. Yüzlerce uluslararası akademisyen, gelişmekte olan bir soykırım konusunda uyarıda bulundu ve önde gelen İsrailli soykırım uzmanı Raz Segal bunu "ders kitabı niteliğinde bir soykırım vakası" olarak nitelendirdi. Ancak dünyanın büyük bir kısmı, özellikle de sözde küresel kuzey, başka tarafa bakıyor.

Bu dehşete rağmen, bazıları kamuoyundaki tartışmayı iklim adaleti hareketindeki gençlerin Gazze ile ilgili açıklamalarını gayrimeşrulaştırma girişimlerine odaklamayı tercih etti. Birçoklarının iddia ettiğinin aksine, Fridays for Future "radikalleşmedi" ya da "politikleşmedi." Biz her zaman politik olduk, çünkü her zaman bir adalet hareketi olduk. Filistinliler ve tüm mağdur sivillerle dayanışma içinde olmayı hiçbir zaman sorgulamadık. 

İklim adaletini savunmak, temelde insanları ve onların haklarını önemsemekten kaynaklanıyor. Bu, insanlar acı çektiğinde, evlerini terk etmek zorunda kaldığında veya öldürüldüğünde - nedeni ne olursa olsun - sesimizi yükseltmek anlamına gelir. Sápmi, Kürdistan, Ukrayna ve diğer pek çok yerdeki azınlık topluluklarla, onların emperyalizme ve baskıya karşı adalet mücadeleleriyle dayanışmak için her zaman grevler düzenlememizin nedeni de bu. Filistin ile dayanışmamız da bundan farklı değil ve kamuoyunun odağının Filistinlilerin karşı karşıya olduğu korkunç insani acılardan uzaklaşmasına izin vermeyi reddediyoruz.

Bize yönelik hedef şaşırtan ilgi ve pozisyonumuzun yanlış yorumlanması nedeniyle, duruşumuzu bir kez daha açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Tüm Fridays for Future grupları özerktir ve bu makale FFF İsveç dışında kimsenin görüşlerini temsil etmemektedir.

Hamas'ın İsrailli sivillere yönelik korkunç cinayetleri, İsrail'in devam eden savaş suçlarını hiçbir şekilde meşrulaştıramaz. Soykırım meşru müdafaa olmadığı gibi, hiçbir şekilde orantılı bir karşılık da değildir. Ayrıca bunun, Uluslararası Af Örgütü'nün apartheid rejimi olarak tanımladığı, Filistinlilerin on yıllardır boğucu bir baskı altında yaşadığı daha geniş bir bağlamda gerçekleştiği de göz ardı edilemez. Tüm bunlar tek başına bu durum hakkında yorum yapmak için yeterli bir sebep olsa da, İsveçli bir hareket olarak, İsveç'i İsrail'in işgaline ve kitlesel katliamlarına ortak eden İsrail silah şirketleriyle askeri işbirliği nedeniyle de sesimizi yükseltme sorumluluğumuz var.

Şu anda İsveç'te ve dünyada, antisemitist ve İslamofobik söylemlerde, eylemlerde ve nefret suçlarında keskin bir artış görüyoruz. İsveç koalisyon hükümetindeki en büyük partinin lideri camileri yıkmaktan bahsediyor ve Malmö'de bir sinagogun önünde İsrail bayrağı yakıldı. Bu kabul edilemez bir durumdur. Antisemitizm ve İslamofobi de dahil olmak üzere her türlü ayrımcılığı kayıtsız şartsız kınıyoruz. Bu krizle ilgili konuşan herkesin Hamas’la Müslümanlar ve Filistinliler; İsrail devletiyle Yahudiler ve İsrailliler arasında ayrım yapma sorumluluğu vardır.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde yitirilen canların yasını tutuyor ve bu sayıların artmaya devam etmesine izin verilmesi karşısında dehşete düşüyoruz. Gazze Şeridi'ndeki ölüm oranı, sadece birkaç hafta içinde binlerce çocuğun öldürülmesiyle tarihi bir seviyeye ulaşmıştır. Yaşanan bu acılar anlaşılmazdır ve devam etmesine izin verilemez. BM uzmanları dünyayı bir soykırımı önlemek üzere harekete geçmeye çağırdığında, insan olarak sesimizi yükseltme sorumluluğumuz vardır.

Bu affedilemez şiddete son verilmesini talep etmek temel bir insanlık meselesidir ve yapabilecek herkesi bunu yapmaya çağırıyoruz. Sessizlik suç ortaklığıdır. Gelişmekte olan bir soykırımda tarafsız olamazsınız.

Bu makalenin yazarları:

Greta Thunberg, küresel iklim eylemsizliğine karşı bir okul grevi hareketi olan Fridays for Future'a ilham veren İsveçli aktivist

Alde Nilsson, küresel kalkınma öğrencisi ve Fridays for Future İsveç'te iklim adaleti aktivisti

Jamie Mater, araştırmacı ve Fridays for Future Sweden'da iklim adaleti aktivisti

Raquel Frescia, yazar/araştırmacı ve Fridays for Future Sweden ile iklim adaleti aktivisti

(The Guardian)Bültene kayıt ol