17-25 Eylül arasında antikapitalist eylem haftası

12.09.2020 - 10:21

Antikapitalistler platformu, küresel antikapitalist hareket için iki önemli tarih olan 17 ve 25 Eylül arasını antikapitalist eylem haftası olarak belirledi ve bir program hazırladı.

17 Eylül’de ABD’de Beyaz Saray kuşatması olacak. 2011 yılında dünyanın finans merkezi olan Wallstreet’teki Zucotti Parkı’nı “işgal et!” (Occupy) çağrısı yapan Adbusters isimli antikapitalist platform, Occupy hareketinin 9. yıldönümü vesilesiyle bir kez daha çağrı yaptı. “2011’den bu yana küresel adaletsizlikler açısından hiçbir şey değişmedi” diyen platform 3 Kasım’da gerçekleşecek ABD seçimlerinde Trump’ı göndermek ve yeni bir küresel eylem dalgasının fitilini ateşlemek için bu çağrıyı yaptıklarını söylüyor.

Trump’a karşı 17 Eylül-4 Kasım arası 50 gün boyunca Beyaz Saray Kuşatması (#WhitehouseSiege) çağrısı yapıyorlar ve Biden kazanırsa da ona karşı mücadeleye gireceklerini söylüyorlar. Adbusters, Siyahların Hayatı Önemlidir, Me Too, iklim hareketi Sunrise Movement ve diğer bütün hareketlere birleşme ve sokakları tutma çağrısı yapıyor.

25 Eylül’de ise Greta Thunberg’in başını çektiği Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar) küresel iklim grevi çağrısı yaptı. Pandemi öncesindeki küresel iklim grevine dünya çapında 7 milyon kişi katılmıştı.

Bu iki eylem çağrısına Türkiye’den ses veren Antikapitalistler’in açıkladığı program şu şekilde gerçekleşecek:

17 Eylül Perşembe- Uluslararası forum: Küresel krize karşı küresel direniş 

Konuşmacılar:

Argyri Erotokritou (SEK - Yunanistan)

Mark Thomas (SWP - İngiltere)

Marvin Kaze (Lübnan)

Virginia Rodino (Marx 21 - ABD)

Yıldız Önen (DSİP)

Online forum saat 20.00’da gerçekleşecek. Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

23 Eylül Çarşamba- Uluslararası İklim Forumu

Konuşmacılar:

Tibet Şahin (Fridays for Future Türkiye ve Antikapitalist Öğrenciler)

Amy Leather (Britanyalı sosyalist yazar)

Sabrina Fernandes (Brezilyalı aktivist)

Memet Uludağ (XR Dublin ve People Before Profit)

Saat 20.00’da başlayacak online forumda dünyanın çeşitli ülkelerinden Fridays for Future-FFF iklim grevcilerinin video mesajları da yer alacak. Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız

25 Eylül'de iklim grevi için sokağa: İklimi değil sistemi değiştir!

25 Eylül'de tüm dünyada öğrenciler iklim grevi için bir kez daha sokağa çıkacak. Türkiye'de de Antikapitalistler olarak küresel hareketle birlikte eylemler yapacağız.

İstanbul: Saat 19:00'da Kadıköy İskele'deyiz!

İzmir: Saat 19:00 Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önündeyiz

Ankara, İzmir ve Tekirdağ'daki basın açıklamalarının programı ilerleyen günlerde duyurulacak.

Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

Etkinliklere yardımcı olmak ve Antikapitalistlere katılmak için: https://docs.google.com/forms/d/1bss8i__MCLUZuRBi2fZDwJu-TsaMQ4eMOvEER3gF5-I/viewform?edit_requested=true 

İletişim: 0533 447 9709Bültene kayıt ol