CHP-HDP koalisyonu hayal ediyormuşsun, etme

13.02.2015 - 04:22
Özdeş Özbay
Haberi paylaş

Ulusalcı Birleşik Haziran Hareketi (BHH) bir süredir kendisine arabulucu rolü vermiş bir yandan CHP öbür yandan HDP ile görüşüyor. AKP’ye karşı muhalefet birliği kurulması gerektiğini anlatıyor.

Türkiye’de nedense kendisini solda tanımlayanlarda bir hastalık var. Büyük kitlelerin sola oy vermeme nedeninin solun çok parçalı olması olduğunu düşünüyorlar ve bir sürü grup yan yana geldiğinde ezilenlerin hasretle beklediği anın bu olduğunu ve biranda coşkuyla bu koalisyona yöneleceklerini zannediyorlar. Şimdiye kadar elimizdeki en kitlesel sol birliktelik ÖDP’nin kuruluşu olmuştu. Stadyumda onbinlerle kuruluş mitingi yapabilen tek sol koalisyondu ama seçimlerde %1 alabilmişti. Sonra içinden 10’dan fazla parti çıktı. Oysa görülmesi gereken, solu birleştiren şeyin sınıf mücadelesinin ve toplumsal muhalefetin düzeyi olduğudur. ÖDP, kamu emekçileri hareketinin rüzgârı ile kurulabilmişti. Syriza iki yılda 32 genel grev yapan işçi sınıfı rüzgârını arkasına aldı, Podemos öfkeliler hareketi, evsizler hareketi ve işçi sınıfı mücadelesi üzerine kuruldu. Türkiye’de son yıllarda solu yan yana getiren hareketler ise Kürt özgürlük hareketi ve Gezi direnişi. Ama Kürt hareketine sırtını dönenlerin kurduğu BHH bileşenlerinin hem Kürt hareketini hem de Gezi’yi sahiplenen HDP bileşenleri ile yan yana siyaset yapabilmesi mümkün değil.  

BHH’nin bir kısmı AKP’nin, CHP-HDP-BHH ittifakı ile seçimlerde geriletilebileceği iddiasında. Bu iddiada seçimler politik bir süreç olarak görülmüyor. Matematiksel bir hesapla (Bakkal hesabıyla) AKP’nin yenilmesine veya ciddi oranda geriletilmesine odaklanıyorlar. Bu sorunlu anlayışa değineceğim ama matematiksel olarak da zaten tutarlı bir önerme değil. AKP genel seçimlerde %49 almışken yerel seçimlerde bu oran %45’de düşmüştü. Erdoğan ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %51 oy aldı. Elimizdeki seçim anketlerine göre AKP’nin %40-42 bandından aşağıya düşebileceğini gösteren hiçbir veri yok. Dolayısıyla CHP’nin yerel seçimlerde aldığı %28 ile HDP’nin barajı aşması halinde alacağı %10 yan yana geldiğinde dahi AKP’ye erişemiyor. Oysa CHP tarafından bakıldığında HDP yerine ideolojik olarak da daha yakın olduğu faşist MHP ile koalisyon yapmak hükümet olmasını sağlayabilir.

Bu hesaptaki bir diğer hata da şu; CHP ve HDP yan yana geldiğinde ayrı ayrı partiler olarak aldıkları oyların toplamını alabilecekleri öngörüsü. Bu baştan sona yanlış bir anlayış çünkü siyaseti mekanik bir matematiksel hesaba indiriyor. Oysa CHP + HDP’nin alacağı oylar ayrı ayrı girdiklerinde alacakları oyun çok daha altında olacaktır. Nasıl mı? CHP’li bir aileden gelen biri olarak hem 18 yıl yaşadığım Bursa hem de 5 yıl yaşadığım İzmir’deki CHP tabanını iyi tanıdığımı düşünüyorum. Bu tabanın da diğer kıyı şehirlerindeki CHP tabanından fazla farklı olmadığını düşünüyorum. Bu tabanın bir kısmı Öcalan’a önderi gözüyle bakan Kürt hareketi ile yan yana gelinmesi durumunda oylarını MHP’ye verecektir. Asla ve asla Kürtlerle girilecek bir koalisyona oy vermeyecek en az %3-5’lik bir taban olduğunu düşünüyorum CHP’de. Aynı şekilde HDP’nin yerel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylarını nereden arttırdığına bakılırsa daha çok Kürdistan’da AKP’ye oy veren Kürtlerden oy kazandığı görülebilir. Bu kesimin de çözüm süreci karşıtı, anadilde eğitim karşıtı CHP’ye asla oy vermeyeceğini öngörmek zor değil. Yani bu koalisyon HDP’ye %1-2’lik bir oy kaybettirecektir.

Sonuç itibariyle ilkesiz bir AKP karşıtı koalisyon AKP’ye oy verenler arasında biraz olsun bir alternatif arayanlara cazip gelmeyecek ve onların AKP’ye tekrar oy vermesine neden olacaktır. HDP’ye 2014 yılındaki seçimlerde oy veren Kürtlerden AKP’ye oy kaybı yaşanacaktır ve CHP’den faşist partiye oy kaybı yaşanacaktır. Bu tablo BHH’nin teorisyenlerinin gözünden kaçmıyor mu peki? Bence kaçmıyor. Gerçekten HDP ile bir koalisyon aradıkları falan yok. Olmasın da zaten. Ulusalcılarla enternasyonalistler ilkeli bir birliktelik asla kuramazlar.

O kesim içerisinde ÖDP kendini arada sıkışmış hissettiği için henüz seçim dönemi başlamamışken HDP ile arasını açmamak adına böyle bir strateji izliyor.

Bizler de bu berbat stratejiyi görebiliyoruz. HDP’ye Nazi diyen CHP’den milletvekilliği teklifi alanlar, Türk bayrağına sahip çıkanlar elbette HDP ile bir koalisyon kurmayacaklar.

Özdeş Özbay

[email protected]

Bültene kayıt ol