Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

10.02.2015 - 14:55

Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

HDP’nin parti olarak seçime gireceğini duyurması, seçimler etrafında gergin bir tartışma başlattı. HDP barajı geçemezse ne olacak? Herkes bunu konuşuyor.

Gerçekten herkes. AKP’liler dahil.

Bir gün Arınç bir açıklama yapıyor, ertesi gün Yalçın Akdoğan.

Ne CHP’yle uğraşıyorlar bu kadar yoğun bir biçimde ne de MHP’ye bu kadar ilgililer.

Hatta CHP bile HDP’nin yükselişini frenlemek için taktikler geliştirmeye çalışıyor.

Bu, HDP’nin yükselen bir siyasi parti olduğunun açık kanıtı.

Bu yükselişi oya tahvil etmek ise demokratların, sosyalistlerin, eşitlik ve adalet için mücadele eden herkesin birincil görevi olmalı.

Bu nedenle, aslolan HDP barajı geçer mi geçmez mi diye zar atmak değil, barajı geçmek için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak.

Bu adımların ilki, anlatmak olmalı.

HDP’nin meclise parti olarak girdiğinde yaşanacak değişimin, demokrasi yönünde ne kadar keskin bir virajı almak anlamına geldiğini anlatmalıyız.

Parti olarak barajı aşan bir HDP, tüm ezilenlerin özgüveninin yükselmesi demektir.

HDP meclise girdiğinde, milletvekili sayısından bağımsız olarak, 1980 darbesinden beri rejimin dayattığı yüzde 10 cenderesi, siyasi partiler yasası, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engeller, sendikasızlaştırma yönündeki basınç, iş cinayetleri, polis cinayetleri, ırkçılık, milliyetçilik, din, inanç ve düşünce özgürlükleri üzerindeki kısıtlamalar gerilemeye başlayacak.

Çözüm sürecinde Abdullah Öcalan eli çok daha güçlenmiş bir şekilde hareket edebilecek. Hükümetin oyalama taktiklerini püskürtmek çok daha kolay olacak.

Devletin soykırım geleneği üzerinde yükselen kirli tarihiyle yüzleşmek için muazzam fırsatlar çıkacak karşımıza.

8 Haziran günü, HDP meclise girdiğinde, başka  bir Türkiye olacak karşımızdaki.

Erdoğan’ın istediği gibi at koşturduğu değil, Ak Saray’da sayısız odanın arasında köşeye sıkışmış histettiği koşulları yakalamak, AKP’yi gerçekten geriletmek ama bir yandan da ulusalcılığın tüm muhafızlarına kök söktürmek için, 7 Haziran’da HDP’nin seçim barajını aşması çok önemli.

Fakat bizim bir görevimiz daha var. Sokakta mücadele!

Soykırımın tanınması için de 8 Haziran’a hazırlanmalıyız, ırkçılığın ve milliyetçiliğin geriletilmesi için de; iş cinayetlerine karşı da şimdiden mücadele etmeliyiz, gençlerin, kadınların, Kürtlerin özgürlüğü için de; grev yasaklarını da bugünden püskürtmeliyiz, ekosistemi tahrip eden kapitalist deliliği de.

Bizleri 7 Haziran sonrasına hazırlayacak olan bu mücadeledir, parlamento aritmetiğinin cazip oranları değil.

Şenol Karakaş


Bültene kayıt ol