Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

02.02.2015 - 19:40

CHP ittifakı: Çare değil tuzak!

Taraf gazetesinde yayınlanan röportajında Alper Taş, AKP'ye karşı çözümün, CHP ve HDP'yi de kapsayan geniş bir ittifak olduğunu anlatıyor.

HDP liderliği son günlerde sayısız kereler CHP ile bir ittifakın  mümkün olmadığını açıklamasına rağmen, Alper Taş gibiler, hayatlarının temel amacıymış gibi her fırsatta HDP-CHP ittifakını zorluyor, böyle bir ittifakın ne kadar muhteşem olacağını anlatıyor.

Alper Taş, Orhan Pamuk'un son romanında sık sık örneklediği gibi, şahsi görüşüyle resmi görüşü arasında farklılıklar olan bir siyasetçi. Açık ki, şahsi görüşü Kürt hareketiyle ipleri koparmamaktan yana ve yine açık ki resmi görüşü CHP'yle ittifaktan yana. Şahsi görüşü soldan, resmi görüşü ulusalcılardan yana.

Bu görüşlerin daha derininde, CHP'nin değiştiği yönündeki yanlış eğilim yatıyor. CHP'den üç beş aşırı sağcı, ırkçı milletvekilinin istifa etmiş olması, CHP'nin değiştiğini pazarlayanların elini rahatlatmış görünüyor.

Oysa CHP'ye karakterini veren, üç beş ırkçının, aşırı sağcının varlığı değil; aşırı sağcıların rahat rahat, hatta utanmadan esip gürleyebileceği bir parti içi iklimin, kısacası ulusalcı ve devletçi  bir sağcılığın bu partinin normal hâli olması.

CHP liderliği tabanının önemli bir bölümünü, tabanın bu kesimi CHP liderliğini sağcı  bir AKP karşıtlığı temelinde şekillendirdi.

Bu AKP karşıtlığı Kürdistan'ın özgürlüğünü kapsamıyor.

Bu AKP karşıtlığı Ermeni soykırımının tanınmasını kapsamıyor.

Bu AKP karşıtlığı darbecilikten medet umuyor. Ergenekon'dan medet umuyor. “Soykırımla yüzleşin” pankartının arkasında yürüyen CHP'lilerin partiden atılması arzusunu olağan görüyor. Çünkü bu AKP karşıtlığı, tıpkı AKP gibi, soykırımı "sözde soykırım" olarak -üstelik parti programında- değerlendiriyor.

Mustafa Kemal'in partisi olmakla övünen bir liderliğe sahip olan bir partiyle Mustafa Kemal tarafından katledilen bir halkın partisini ittifaka zorlamak, mücadeleyi sadece parlamento aritmetiğine sıkıştırmak değilse, açıkça HDP'yi sağa çekmeye çalışmaktır.

Bu, barajı aşacak bir kampanya için tek bir saniye bile kaybetmemesi ve hem sokakta hem de parlamento düzeyinde aynı anda mücadele etmesi gereken HDP açısından tam bir zaman kaybıdır.

Şenol Karakaş

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol