Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

16.02.2016 - 17:33

Türkiye elini Suriye’den çek!

Erdoğan ve AKP liderliği hepimizi faturası çok yüksek bir maceraya sürüklemeye çalışıyor. Önce Kürt illerinde çalışmaya başlayan savaş makinesi şimdi Suriye’yi hedef aldı. YPG’nin Halep’te bazı mevzileri ele geçirmesini bahane eden hükümet saldırıya geçti. Türkiye, Suriye’yi üç gündür bombalıyor.

Savaş makinesi harekete geçtiğinde kalemlerini kiralayan savaş yalancıları da harekete geçti. Şimdi hep beraber Türk milliyetçiliğini köpürtmeye çalışıyorlar.

Savaş yalanlarının en başında YPG’nin Suriye sınırındaki hareketliliğinin Türkiye’nin güvenliğine zarar verdiği iddiası geliyor. Bu iddiayı dile getirenler belli ki Suriye Kürdistan’ını Türkiye’nin bir parçası sanıyorlar. Bu, stratejik derinliğe sahip olduğunu sanan, ama derinliğin ancak stratejik sefaleti maskeleyebildiği dış politikadaki yalancılığın bir sonucu.

Suriye’de Türkiye’nin güvenliğine zarar veren tek gelişme, hükümetin mezhepçi yaklaşımı.

Suriye’de Türkiye’ye değil ama Türkiye’de yaşayan, mücadele etmek isteyen emekçilere zarar veren tek gelişme, sınırdan geçen ve üstlerinde kilolarca bombayla Suruç’ta, 10 Ekim’de Ankara’da ve Sultanahmet’te canlı bomba eylemi yapanlar. Bu tiplerin Ankara’nın, İstanbul’un, Diyarbakır’ın merkezinde elini kolunu sallaya sallaya gezmesini engelleyemeyen hükümettir.

Suriye’de eleştirebileceğimiz çok şey var.

Katil Esad var önce.

Ortadoğu’yu işgal politikalarıyla yakıp yıkan ve IŞİD gibi bir örgütün şekillendiği iklimi yaratan ABD var!

ABD’yle küresel rekabette ekonomik zaaflarını askeri maceracılıka dengelemeye çalışan emperyalist Rusya var.

Bir o bir bu emperyalist güçle işbirliği kuran çeşitli muhalif güçler var.

Bu güçlerin hepsi, ağırlaştırılmış bir iç savaş, üç yıldır yaşanan yıkım Suriye halkının ızdırabını uzatıyor. Ama Türkiye’de yaşayan işçilerin, yoksulların, gençlerin, kadınların, köylülerin esas sorunu bu güçler değil, Türkiye’deki hükümet ve Tükiye’deki devlettir. Hükümet ve devletin Kürt antipatisi üzerinde yükselen Suriye politikasıdır.

Suriye’yi top atışlarıyla vuranlarla, Türkiye’de kiralık işçi yasasını çıkartmayı amaçlayanlar bir ve aynı güçler!

Suriye’yi top atışına tutanlarla, 657 sayılı yasayı yok etmeye, yani kamu çalışanlarının iş güvencesini yok etmeye çalışanlar bir ve aynı güç.

Sınır ötesi harekât macerasını övenlerle Soma’da madenci yakınlarını tekmeleyenler, iş cnayetlerini engellemeyenler, Cizre’de, Sur’da yüzlerce insanın öldüğünü açıklayıp "operasyon başarılıydı" diyenler bir ve aynı güçler.

Bu insanlarla, bu aygıtla, bu militarizmle, bu Türk milliyetçiliğiyle bizim ortak hiçbir yönümüz yok.

Yalanlarına geçit vermeyelim. Bizim adımıza savaştıklarını iddia edenlere hep beraber, caydırıcı olacak, ürkütücü olacak kadar güçlü bir şekilde haykıralım: “Benim adıma savaşma!”

Şenol Karakaş

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol