Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

09.01.2016 - 11:02

Dokunmayın! Konuşun!

DTK Olağanüstü Kongresi’nde yaptıkları konuşmalar gerekçe gösterilerek HDP, DBP, HDK ve DTK eşbaşkan ve sözcüleri ve milletvekli Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlatıldı. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın dokunumazlığının kaldırılması için süreci hızlandırmaya çalışıyorlar.

Sırrı Süreyya Önder’in bir röportajda söylediği “Dokunulmazlıklarımızı kaldıracaklar, bizi tutuklayacaklar” sözleri, bu kez daha önceki gibi göz korkutmayı amaçlayan değil, milletvekillerini gerçekten tutuklamaya odaklanan bir girişimle karşı karşıya olduğumuzu kanıtlıyor gibi. Demirtaş hakkında çifte soruşturma başlatıldı; Demirtaş’ın halkı isyana teşvik etttiğini, suçu ve suçluyu övdüğünü iddia ediyor başsavcılıklar.

Hukuk ne garip bir şey, iktidarda kim varsa onun bakkal dükkanı gibi, isteyene veresiye veriyor isteyene mal satmıyor! Başkanın hakimleri ve savcıları kaplamış ortalığı, kürsüleri. “Suçu ve suçluyu övmek”miş! Kim? Demirtaş?

“Suçu ve suçluyu övmek” suçunu işleyen birilerini arayanlar, çok uzağa değil devletin en tepelerine baksınlar!

Gezi günlerinde öldürülen sekiz kişiyle ilgili konuşurken, “Polise talimatı ben verdim” diyenler, Berkin Elvan’ın ailesini yuhalatarak Berkin’i öldürenleri yüreklendirenler, anayasa değişmemiş olmasına rağmen, anayasa değişmiş gibi davranıp, rejimin fiilen değiştiğini iddia edenler... arayana suç ve suçu işleyeni övme işinin ustalarını bulmak kolay.

İster Demirtaş’ın isterse DTK toplantısında konuşan eş başkan ya da sözcülerin dile getirdikleri olsun, bu açıklamaların özünde barış vurgusu, barış özlemi olduğunu görmemek için çok kasıtlı bir hukuksal yaklaşıma sahip olmak gerekir.

Kasıtlı hukuksal yaklaşım ise hukuksal bir yaklaşım değildir gerçekte.

Erdoğan, arkadaşları ve yargı bürokrasisi derhal kendilerine gelmelidir.

Demirtaş ve HDP millevekillerinin, DTK, HDK ve DBP eşbaşkan ve sözcülerinin dokunumazlıklarına dokunmak, Sırrı Süreyya Önder ve Kamuran Yüksek gibi siyasileri tutuklamak, ateşle oynamaktır.

Ateşle oynamayın!

Yeter!

Siyaseti öldürmeyin!

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Kürt ilçelerinde neler olup bittiğini biliyoruz. Hukuk dışı işgal görüntülerine rağmen, Kürt halkı geri adım atmıyor. Cenazeleri günlerce sokak ortasında kalmasına rağmen, Kürtler teslim olmuyor.

Teslim olmamak, mücadele etmeyi günlük yaşamının doğal bir parçası haline getiren bir halk açısından şaşırtıcı değil.

Şaşırtıcı olan bu halkın sinirleriyle oynamayı marifet sayan hükümetin ve devletin Kürt siyasi liderliğinin siyaset dışına itmek için yargıyı harekete geçirmiş olması.

Sözcülere dokunmayın! Demirtaş’a dokunmayın!

Siyasal çözüm için son fırsatları tahrip etmeyin. Millevekillerinin dokunulmazlığını kaldırmayın, milletvekilleriyle masaya oturun. Yeniden barış sürecinin ayrınıtlarını konuşun.

Şenol Karakaş

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol