Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

05.09.2015 - 11:20

“Ben CHP’nin değişebilme ihtimalini sevdim”

AKP’yi nasıl biliriz? Muhafazakâr, sağ bir parti.

MHP’yi biliriz, faşist bir parti.

HDP’yi de biliyoruz, barış ve demokrasiyi savunan bir parti.

Ama muhtemelen CHP’yi bilmiyoruz.

ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş, 7 Haziran seçimlerinden önce, seçim tutumu sorulduğunda, HDP’nin de CHP’nin de oylarını yükseltmesinin hayırlı olacağını söylemişti.

Dolayısıyla, CHP’nin bazı solcular tarafından, yükselmesinde hayır görülen bir parti olduğunu söylemek mümkün.

Henüz Suruç katliamı gerçekleşmeden ve Türkiye Suriye’yi sert bir şekilde tehdit ederken, HDK’nın önerisiyle Barış Bloku kuruldu. Blok, esas olarak, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine ve savaşa karşı kuruldu. Bu arada çözüm süreci sonlandırılıp devlet yeniden Kürtlerle savaşmaya başlayınca, Blok da kaçınılmaz olarak Kürt sorununda barış taleplerini öne çıkartmaya başladı. Blok kuruluş aşamasında bazı CHP’li vekiller de imzacılar arasında yer aldı. Ama Kürt sorununda yeniden savaş politikaları devreye girdiği andan itibaren CHP’li vekiller görülmez oldu.

CHP sol bir parti olarak görüldüğü için olsa gerek, Blok’ta yer alan bazı arkadaşlar, sürekli olarak CHP’nin kazanılması, Blok etkinliklerinde CHP’lilere kürsü verilmesi için çabalıyor.

Neden? Neden böyle yapılıyor?

Suriye ve Irak tezkeresinde CHP tezkereye evet oyu verdi. Yani Türkiye devletinin ulvi çıkarları için savaş politikalarıan evet dedi.

Alper Taş’ın 7 Haziran seçimlerinde oylarının artmasını dilediği parti, açık seçik savaşı destekleyen, devletin çıkarlarını gözeten bir parti.

Blok’tan bazı arkadaşların savaşa hayır mitinglerinde konuşmacı olarak temsil edilmesini istediği CHP, savaştan yana bir parti.

Ama CHP’nin nasıl bir parti olduğunu bilmiyoruz.

Peşinden koşmaya devam ediyoruz.

CHP, defaatle MHP’yle ittifak mı kurmuş, sorun değil! Her an sola kayabilir ve vardır bir açıklaması.

CHP, MHP’yle beraber İhsanoğlu’nu mu cumhurbaşkanı adayı yapmış? Dert etmeyelim, vardır bir hikmeti.

CHP, Ergenekon’un avukatlığını mı yapmış, görmezden gelelim.

Haluk Koç, PKK’ye karşı savaşı mı destekliyor CHP sözcüsü olarak, olabilir, sorun değil.

Seçim kampanyasında CHP Suriyeli göçmenleri deport etmek gerektiğini mi açıklamış, anlayışla karşılayalım.

Son bir kaç seneye kadar darbe çağrısı yapan CHP değil mi?

Çözüm sürecine meclis içinde MHP’yle beraber karşı çıkan, yeni anayasada yer alacak vatandaşlık tanımına engel olan CHP değil mi?

Meclise gelen savaş tezkerelerine AKP’liler kadar şevkle koşan CHP değil mi?

Olsun. Milletvekili yemin törenlerinde bir elleri kalplerinde, sol kolları sıkılı yumruk pozları onlar veriyor.

Solun CHP aşkı bitmek bilmeyen kesimleri, açık bir şekilde ulusalcı sosyalistlerden oluşyor. Bu ulusalcıların sesi ve etkisi, anlaşılmaz bir şekilde gür çıkıyor. Ne güçleri var oysa aslında, ne yüzleri olmalı insan içine çıkacak. Ama bilemediğimiz, anlaşılmaz, neredeyse mistik bir etkileri, önemleri var.

Ermeni soykırımı konusunda milliyetçi olan, Kürt meselesinde klasik devlet reflekslerine sahip olan CHP’nin sol içinde meşrulaştırılması konusunda oldukça başarılılar.

Abdullah Öcalan’la görüşülmesini doğru bulmadığını Kılıçdaroğlu’nun daha kaç kez ilan etmesi gerekiyor? Daha ne yapmalı Kılıçdaroğlu, ulusalcı sosyalistlerin tüm çabalarına rağmen solcu olmadığını, CHP’nin değişmeyeceğini kanıtlamak için?

Hayattaki tek amacı, nasıl olursa olsun AKP’yi yenmek olan, bunun için MHP’den CHP’ye en geniş bloğun kurulmasını bile hazmedebilenler, HDP’yi ve Kürt halkını bu ölçüde bir milli ittifaka bulaştırmamalılar. En azından özgürlükçü sosyalistler, bu bulaştırma çabalarına set çekmeli. AKP’yi, ancak Türk egemen sınıfını gerileterek, yani Türkiye kapitalizmini zayıflatarak yenmenin bir anlamı var. CHP ve MHP iktidarı alsın diye AKP’yi geriletme çabasının, sol ve demokrasi açısından hiçbir faydası yok. Kendileri CHP üzerinden Mansur Yavaş solculuğu yapanlara bir kez daha hatırlatmakta yarar var: 7 Haziran’da AKP geriledi, bu CHP’yle ittifak kurulduğu için değil, HDP AKP tabanının bir bölümünü kazandığı için başarıldı. her defasında savaşı destekleyen CHP’yle ittifak, HDP’nin AKP tabanından kazanbileceği geniş kitlelerin AKP tabanında mühürlenmesine neden olur. Zira CHP ne demokrat, ne solcu ne de bu yönde bir değişim işareti veren bir parti. CHP bildiğin kemalist kodlamalarla çalışan, devletçi, milliyetçi, savaşı destekleyen, bir parti.

Şenol Karakaş

[email protected]


Bültene kayıt ol