Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

09.06.2015 - 19:59

Baraj aşıldı, sıra AKP-CHP-MHP’de: Koalisyon değil mücadele!

HDP barajı aştı. Türk kapitalizmi, Türk usulü nobranlık, Türk sağcılığı, Türk darbeciliği, Türk muhafazkârlığı tarihinin en ağır darbesini aldı.

Türk egemen sınıfının işçileri ve yoksulları siyasal bir cendereyle baskılamasının aracı olan seçim barajı, Türk egemen sınıflarının ve burjuva partilerinin ödünü patlatan bir seçim sonucuna neden oldu. Yüzde 10 barajını kullanarak 2002’de yüzde 34 oy alarak iktidar olan AKP, aynı baraj nedeniyle yüzde 40’la iktidardan indi.

Şimdi onları koalisyonlar, istikrarsızlık bekliyor. Bizleri ise mücadele!

Haftalardır HDP’nin yüzde 10 barajını aşmasının ne anlama geleceğini yazıyoruz. İki gündür ne anlama geldiği açığa çıkıyor:

  1. Türk devleti, cumhuriyet tarihinin en büyük yenilgisini aldı. Varlığı inkâr edilen Kürtler söke söke meclise girdiğinde, Türk milliyetçiliğinin üzerinde yükseldiği ana iddia çöktü. Abdullah Öcalan’ın yoldaşları mecliste. “Kürtler Kürtçe konuşur” diyenler mecliste.

  2. Türk milliyetçiliği bir yenilgi daha aldı. Garo Paylan mecliste. Ermeni soykırımının tanınması için mücadele eden, Hrant’ın Arkadaşları grubunun aktif bir parçası olan Garo Paylan’ın meclise girmesi, soykırımın inkârı üzerinde yükselen Türk siyaset sahnesinin lordları açısından ağır bir mağlubiyettir.

  3. Artık yok öyle meydanlara çıkıp “Afedersin Rum, Ermeni” diyerek bağırıp çağırmak. Artık yok öyle meydanlara çıkıp, "bunlar Zerdüşt" diye üstünlük taslayan ve şımarık bir dil kullanmak. Artık yok öyle Kılıçdaroğlu’nun seçimden önce söylediği gibi “Öcalan’la görüşülmesini doğru bulmuyorum” diyebilmek. Abdullah Öcalan’ın sadece yoldaşları yok mecliste, yeğeni de mecliste ve yoldaşımıza sayın demek zorundasınız. Yok artık Devlet Bahçeli’nin kurt işareti yapan sürüsünün Kürtleri linç girişimleri. HDP, MHP’den daha fazla ilde birinci parti. HDP, MHP’den daha fazla milletvekiline sahip. Irkçılık taslamak artık kolay değil.

  4. Artık ölen madencilerin yakınlarını, hem de cenazeler kaldırılmadan daha, tekmeleyemeyeceksiniz. Torunlar cinayetini unutturamayacaksınız, asansörden düşen işçilerin ardından sahte gözyaşları döküp yeni şirketlere yeni iş cinayetleri için teşvik veremeyeceksiniz.

  5. Ne kadar rüşvet karşılığı başlattığınızı yakın zamanda öğreneceğimiz nükleer santral kurma hayallerinizi unutun. Çevre katliamlarının hesabını vermeye hazırlanın. O HES ihalelerinden aldığınız her kuruş, o HES ihalelerinin tahrip ettiği her ağacın, her canlının hesabını sorarken açığa çıkacak.

  6. Artık hiçbir kudretli adam “Polise ben emir verdim” diyemeyecek. Hem Gezi direnişinin hesabı sorulacak hem de unutmayalım Ferhat Encü de mecliste, Roboski’de yaşanan katliam ve katliamdan daha da fazla can yakan hoyratlık yeniden hatırlanacak.

  7. Grevleri yasaklamak artık zor, iç güvenlik paketlerini geri alacaksınız, sıfırladığınız tüm milyon dolarlarınız açığa çıkacak. Siyasal istikrarsızlık sizi yakacak, tel tel döküleceksiniz, dökülenleriniz konuşmaya başlayacak, sırlarınız teşhir olacak, her teşhir milyonlarca insana “Bu kadar da olmaz ki” dedirtecek. Her teşhirde daha fazla işçi ve emekçi saflarınızı terk edecek.

  8. Biz “Sokakta mücadele sandıkta HDP” diyenler, şimdi zaferimizi kutluyoruz. Ergenekoncularla, Balyozcularla ittifak kuran, neoliberal kibir ve şımarıklıkla caka satan AKP liderliği ve Erdoğan yenildi. Biz kazandık. Sandıkta HDP kazandı. “Bidon kafalı” olmakla itham edilen milyonlarca Kürt ve Türk emekçinin siyasal tercihiyle kazandı. Şimdi sokakta da kazanma zamanı! İstikrarsız koşullarda mücadeleyi yükseltmek, kurulması acil bir ihtiyaç olan Antikapitalist Blok’u kurmak, AKP-CHP-MHP üçlüsünü hem mecliste hem de tüm mücadele alanlarında geriletmek, sayın Öcalan’ın özgürlüğü için acil bir barış kampanyası yapmak ik görevlerimiz. Şaşkın ve sarsılmış durumdalar, kısa sürede toparlanamayacaklar. Şimdi yüklenme zamanı! Şimdi sokakta kazanma zamanı! Şimdi işçi sınıfının zamanı!

Bu yüzden şimdi hiçbir koalisyonun değil; ırkçılara, milliyetçilere, neoliberallere karşı mücadelenin zamanı!

Şenol Karakaş

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol