Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

02.06.2015 - 01:09

Türk bayrağı ve Türkiyelileşme

HDP mitinglerinde Türk bayrağının sallandırılıp sallandırılmaması, son hafta seçim tartışmalarının göbeğine oturdu.

“HDP mitinglerinde Türk bayrağı var mı, yok mu, kaç tane var?”

Günün sorusu bu!

HDP’ye yaklaşımda kullanılan ses tonu, rahatsız edici.

İnsanlar AKP’ye oy veriyor ama oy verirken şart koşmuyorlar. “Oy vereceğim ama AKP de şunu şunu yapmalı” demiyorlar. Örneğin, “Oy vereceğim ama Erdoğan artık miting yapmasın, şu hırsızları danışman falan yapmayın” diyene rastladınız mı?

Ya da CHP. CHP’ye oy verirken, şart koşanına rastlamadım. “CHP’ye oy veririm ama bu parti çözüm sürecinden yana olduğunu açıklamalı” diyen olmadı.

Ya da MHP! En çok da MHP. “Ya bu MHP de çok faşist, bütün linç girişmlerinde parmağı var, bundan vazgeçmeli önce, yoksa oy vermem” baskısına tanık olan var mı?

HDP ise bir arkadaşın sosyal medyada yazdığı gibi günde beş vakit, kendini beğendirmek zorundaymış gibi davranılıyor. Oy vereceklerin şartları bitmek bilmiyor.

“Oy veririm ama meclise girerse AKP’yle ittifak kuracak.”

“Oy veririm ama bakalım gerçekten Türkiyelileşecek mi?”

HDP’ye oylar şarta bağlanmış durumda.

İnsanın, “Alın o oyunuzu da” diyesi geliyor.

HDP’ye oy vermek için mitinglerinde Türk bayrağı olmalıymış. Neden? Türk bayrağının neyi simglediğini düşünüyorlar? Eşitlik, kardeşlik, adalet ve özgürlüğü mü?

Hayır!

Bu memlekette soykırım, Rum sürgünü, askeri darbeler, faşist katliamlar, mezhepçi cinayetler, idamlar, Varlık Vergileri, 1938 Dersim katliamı, greve çıkan işçilerin kurşunlanması, failimeçhuller, otuz yıl süren kirli savaş, hep “şanlı Türk devleti”nce planlandı ve bu devletin bir bez parçası üzerindeki simgesinden başka bir şey değil Türk bayrağı.

Samsun’da HDP mitinginde Türk bayrağı olmadığı için miting alanını taciz eden, mitinge katılanları linç etmek isteyen ve bir Kürt gencini hastanelik eden faşist güruh mu HDP miting ve eylemlerinde Türk bayrağı olmasının gerekçesi? Bu değil elbette. Gerekçe açık. Şartlı oy vereninden en ırkçısına, “oy veririm ama” diyen CHP’lisinden demokrat görünümlüsüne, zaman zaman HDP güzellemesi yapan medyasından polis teşkilatına kadar, Kürt halkına yönelik ırkçı ve emperyal kibirdir HDP’ye bayrağın ve bir dizi yeminin şart koşulmasının nedeni.

HDP ne fetihin bilmem kaçıncı yılını anmalı ne de Türk bayrağı kullanmalı. HDP hep kullandığı barışın bayrağını kullanmalı. Bu, yeter de artar. Diğer partilere kızmalı insanlar, neden hamaset yüklü simgeler yerine barış bayrağını taşımıyosunuz diye.

Başka bir Türkiye, mevcut Türkiye’nin simgeleri kullanılarak değil, mevcut Türkiye tüm simgeleriyle beraber altüst edilerek kurulabilir. Kürtlerin Türkiyelileşmesi değil savunulması gereken, biraz da Türkler Kürdistanlılaşmalılar.

Şenol Karakaş

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol