Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

20.04.2015 - 23:54

Soykırım meselesi ve meclisin ırkçı cephesi

Vatikan ve Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye Ermeni soykırımıyla yüzleşme çağrıları yapmasının ardından, meclisin yıllardır bir biriyle kanlı bıçaklıymış gibi görünen üç partisi, AKP-CHP-MHP hızla aynı refleksi gösterdi.

Bu üç parti, ortak bir deklerasyonla, Avrupa Parlamentosu’nun aldığı kararın şu anlama geldiğini ifade etti: “Kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazması ve soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, hem insan haklarını, hem adaleti, hem de tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir.”

Yolsuzluğunu gizlemek için Ergenekoncularla, Balyozularla uzlaşan AKP!

Katliamlarla örülü cumhuriyet tarihinin kurucu partisi olmakla övünen CHP!

Irkçı ve faşist, Türkiye’de hiçbir gruba Türk olmak dışında bir hak tanımayacağını her seferinde iddia ve ilan eden MHP!

Bu üç parti, cumhuriyetin genlerine aktardığı devletçi milliyetçi geleneğe uygun olarak, Ermenilere karşı ışık hızıyla bir birleşik cephe kurdular. Söz konusu Ermeniler ve Ermeni soykırımının tartışılması olunca, geriye kalan her şeyin teferruat olduğunu kanıtladılar.

Üstelik bu partilerden ikisi, AKP ve CHP, milletvekili aday listelerinde Ermeni adaylara da yer vermişlerdi.

Demek ki neymiş, aday listelerine Ermeni aday koymak yetmiyormuş demokrat olmaya; Ermeni soykırımıyla yüzleşmek gerekiyor. Mesele Ermeni aday değil, Ermeni soykırımının tanınması ve tartışılması için siyasi iradeye sahip olan Ermeni aday göstermek ve parti olarak bu siyasi iradeyi açığa çıkartmak.

Üç partinin ortak deklerasyonu bildik bir temaya daha sahip. Birinci Dünya Savaşı sırasında “halkların çektiği acılar” teması bu!

Vatikan, Avrupa Parlamentosu ve Türkiye’de yıllardır soykırımın tanınması için mücadele edenler, halkların çektiği acıya gözlerini kapamıyorlar; tersine, bu acı çeken halklar arasından Ermenilerin ve Süryanilerin yok edilmesine, imha edilmesine, Anadolu’da sanki hiç yaşamamışlar gibi tanıtılmasına, yani soykırıma maruz kalmasına gözünü kapatanlara hatırlatmada bulunuyorlar.

Bu hatırlatmanın ilk cümlesi şudur: ne yaparsanız yapın, soykırımı tanıyacaksınız, kaçacak çok bir yeriniz kalmadı.

Soykırımı tanıyacak ve özür dileyeceksiniz.

İkinci hatırlatma da şu olsun: Mecliste dört değil iki partinin var olduğunu görmek için soykırım tartışmasının gündeme gelmesine gerek yoktu ama bu vesileyle görüldü ki, meclisin sağında AKPCHPMHP partisi yer alıyor; sol yanında ise soykırımın tanınmasını isteyen, bunun için mücadele edenlerin desteklediği HDP.

Bu iki partiden sağda olanı ırkçı, milliyetçi. Solda olanı eşitlik, adalet, özgürlük ve yüzleşmeden yana.

Bu yüzden ırkçılara verilecek tek bir oy bile yok!

Bu yüzden “Sokakta mücadele, sandıkta HDP”.

Şenol Karakaş

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol