Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

14.04.2015 - 11:50

Türk askerine değil barışa bağlılık

Ağrı’da çatışmanın ardından Genelkurmay Başkanlığı, halkın "Türk Askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu"nun ortaya çıktığını açıkladı. Çatışma bölgesinde çaresiz kalan silahlı kuvvetler mensubu askerleri çatışma ortamının içinden çıkartan Kürtlerin refleksini, Genelkurmay hiç mi hiç anlamamış durumda çok açık ki.

Kürtler, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne değil, barışa bağlılıklarını gösterdiler. Çünkü biliyorlar, çözüm sürecinde Kürtlerin katırları öldürülebilir, Kürtler sınırdan geçerken bombalanabilir, protesto eylemi yaparken katledilebilir, seçim kampanyası yaparken linç edilebilir, okullarda ırkçılar tarafından bıçaklanabilir, askerler tarafından seçim kampanyası şenliği yaparken vurulabilir, kalekol yapımına hayır derken kafasına gaz bombası fişeği isabet ettiği için ölebilir. Bunların hepsi olabilir.

Bunların hepsi oluyor.

Çözüm sürecinde Kürtler devlet şiddetiyle karşılaşıyor hâlâ.

Savaşın yoğun olduğu dönemlerle kıyaslanamayacak düzeyde ama yine de Kürtler ölüyor.

Ve Kürtler ölünce bozulmuyor çözüm süreci.

Türkler, Türk askerleri ölürse bozuluyor.

İşte Kürtler bunu biliyor.

Devlet Kürtleri öldürüken bile, halkın Türk askerlerine yardım etmesinin nedeni bu.

Kürt halkı öylesine örgütlü ki, anlık bir olayda bile, çatışmada Türk askerlerinin ölmesinin çözüm sürecine ve HDP’nin yükselişine zarar vereceğini biliyor. Hemen tutum alabiliyor.

Çatışmadan beslenenlere karşı, çatışma ortamında seçim atmosferi isteyenlere karşı çözüm sürecinin garantörünün kim olduğunu gösteriyor.

Genelkurmay Başkanlığı da Kürtlerin orduya olan bağlılığının açığa çıktığından bahsediyor.

İnsan, kendisini bile bile kandıranlardan bile biraz daha fazla ciddiyet bekliyor.

Kürt halkı askere değil, barışa olan bağlılığını gösterdi. Bunu anlamadığınız için, alınacak bir oy için ortalığı yangın yerine çevirmekten çekinmeyecek kadar utanmazsınız.

Bu utanmazlığa karşı, çözüm sürecinin tüm yükleriyle Kürt halkının omuzlarına bindirilmiş olmasına karşı inadına, sokakta mücadele, barış için mücadele, sandıkta HDP!

Şenol Karakaş

[email protected]


Bültene kayıt ol