Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

19.03.2015 - 09:36

Newroz barışın yarısıdır

Son iki yıldır, toplumun, küçük bir ırkçı kesiminin dışında kalan büyük çoğunluğunun en çok rahatladığı an, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’da Newroz kutlamasına gelen yüz binlerce insana mesajlarının okunduğu an.

Dört beş yıl önce hayal bile edilemeyecek bir durum bu. PKK liderinin mesajlarının tüm dünyanın gözü önünde ve Türk televizyonlarının canlı yayınında halka açıklanması.

İşte bu, başarıdır.

Bu, küçümsenemeyecek, küçümseyenlerin bir halk hareketinin çektiği sıkıntıları kavramadıklarını kanıtlayan dev bir adımdır. Abdullah Öcalan, Kürt Özgürlük Hareketi’nin tek temsilcisi değildir. Ama bütün temsilcilerinin siyasal sözcüsü, hareketin tartışmasız lideridir. Abdullah Öcalan’ın mesajlarının okunması, milyonlarca insana seslenme gücünü elde etmesi, Kürt halkının bir bütün olarak siyasal meşruluğunun apaçık ifadesidir.

Çok açık ki, Öcalan’ın metninin okunan her satırı, Türk milliyetçiliğine, kemalizme, ırkçılığa karşı en sert tokattır.

Bu siyasal bir zafer ve önümüzdeki 21 Mart’ta Diyarbakır’da bu zaferin perçinlenmesine tanık olacağız.

Abdullah Öcalan, yaklaşık bir ay önce İmralı heyetiyle başbakan yardımcılarının beraber yaptığı basın açıklamasında okunan mesajında vurguladığı müzakere başlıklarının önemine ve demokratik siyasetin taktik bir adım değil, stratejik bir ivmelenme olduğuna değinecektir.

Öcalan’ın 10 maddesi, Türkiye’nin bütününün demokratikleşmesi için önerilen bir siyasal adımlar bütünü.

Bu 10 maddeye sahip çıkmak gerek.

Bu 10 madde, çözüm sürecinin somut bir müzakere sürecine dönüşmesinin de, kısacası, kalıcı bir barışın temellerinin atılmasının da başlıkları.

21 Mart’ta Diyarbakır, barışa bir adım daha yaklaşmış olmanın coşkusunu yaşayacak.

Newroz, bir kez daha barışın yarısı olacak.

Barışın diğer yarısını, batıda, Türkler arasında yüz binlerce insanı harekete geçirecek bir barış hareketi tamamlayabilir. Batıda, Türkler arasında Kürtlerin uzattığı barış elini uzatan bir kitlesel gövdenin örgütlenmesine ihtiyacımız var.

İşçi ölümlerine, kadın cinayetlerine, çevre katliamlarına direnenler, grev yasaklarına karşı çıkanlar, bu mücadeleelerin kazanması için, barış sürecinin kazanmasına ihtiyacımız olduğunu, barış sürecinde atılacak her olumlu adımın, bütün bu alanlarda süren mücadelede kendimizi daha güvenli hissetmemize yardımcı olacağını görmeli.

Özellikle AKP’nin tabanındaki yoksulları ikna etmek zorundayız.

Şenol Karakaş

[email protected]


Bültene kayıt ol