Şenol Karakaş

Şenol Karakaş son yazıları

Şenol Karakaş tüm yazıları

06.03.2015 - 11:28

Kalıcı barış için oylarımız HDP'ye!

Artık müzakere süreci başladı. Gecenin en karanlık olduğu nokta, şafak vaktidir. Hükümet ve İmralı heyeti ortak açıklama yaptılar ve karamsar hava hemen değişti.

Şimdi barış iklimi yeniden başını kaldırdı.

Fakat aynı hızla, çözüm sürecinin müzakere sürecine evrilmesine karşı ilk itirazlar da yükselmeye başladı.

Barış adımlarından mutlu olanlara soruyor bu itirazcı ulusalcılar. Özetle diyorlar ki, "Erdoğan'ı unuttunuz mu? İş cinayetlerini unuttunuz mu? Kadın cinayetlerini unuttunuz mu?"

Ne iş cinayetlerini unuttuk ne de kadın cinayetlerini. Ne Erdoğan'ın nobranlığını unuttuk ne de hükümetin çevre katliamlarını.

Ama bu itiraz sahiplerinin unuttuğu bir şey var: Kürt halkı!

Bu itiraz sahiplerinin unuttuğu ikinci şey: Barış isteyenler!

Bu itiraz sahiplerinin unuttuğu üçüncü nokta: Bir mücadele konusu olarak barış sürecinin, tüm başlıklarda süren ve sürecek olan mücadelelerden kopartılamayacağı.

Unuttukları en önemli nokta ise özellikle bu itirazı solculuk maskesiyle yapanların sosyal şovenist oldukları gerçeği. Çünkü, savaşan Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını, ezilen halkın haklarının kazanılması sürecinde göstereceği inisiyatifin koşulsuz bir şekilde desteklenmesi zorunluluğunu unutmuş görünüyorlar.

Kürtler savaşacak. Yaklaşık 50 bin kişi ölecek bu savaşta. Ölenlerin büyük çoğunluğu Kürt olacak üstelik. Buna rağmen milim geri adım atmamış olacak mücadelede. Mücadelenin bir aşamasında devleti masaya oturmaya ikna edecek. Bir dizi kazanım elde edecek. Çözüm sürecini başlatacak. Süreçten tüm zorluklarına rağmen vazgeçmeyecek. Çözüm süreci müzakere sürecine evrilecek. Ve ezilen halk, barışın baharında kazanımlarının tadını çıkartmak için şenlik ateşini yakmak üzereyken, kafalarındaki Mustafa Kemal kalpağını çıkartamayan ulusalcı Türk usulü solcular ve en az o kadar kibirli demokrat maskeli şovensitler, Kürtlere akıl verme yarışına girecek.

Bu gibilere, "Çekiliniz, gölge etmeyiniz!" denmesini salık veriyoruz.

Şimdi hepimizin bir görevi var: Sürecin kalıcı bir barış sürecine evrilmesi. Kürt halkının somut kazanımlar elde etmesi. Kürt halkının somut kazanımlarının başta işçi sınıfı olmak üzere tüm ezilenlerin kazanımına dönüşmesi. Bunun için atılacak adım açık. Sokakta mücadele! Barış için, kalıcı barış için mücadele! Demokrasi için mücadele! Yeni bir anayasa için mücadele! Kadın özgürlüğü için mücadele! İşçilerin ekonomik ve siyasal haklarını kazanılması için mücadele.

Diğer adımsa sandıkta HDP için çalışmak. Barış sürecinin kalıcı hâle gelmesi için oylarımız HDP'ye. Barajı yıkmaya. Barışın partisini meclise taşımaya.

Erdoğan'ın korkulu rüyası budur işte!

Şenol Karakaş

[email protected]


Bültene kayıt ol