Tecavüz ettiği kadını “cehennemlik” ilan etmeye çalışan suçluya hâkimden tepki: “Sen mi karar veriyorsun?”

26.11.2017 - 20:26
Haberi paylaş

Erzurum’da tehdit ettiği kadına tecavüz eden sanık, bir de genç kadını “cehennemlik” ilan etmeye çalışınca cevabını davanın hâkimi Server Şimşek verdi: “Sana o yetkiyi kim verdi? Kimin cehenneme gideceğine sen mi karar veriyorsun? Sen, şu an buradaki suçlar ile ilgili mükellefsin. Öbür dünyada ne olacak, kimse bilemez. Sen de bilemezsin ben de.”

Erzurum’da, arkadaşının ayrıldığı üniversite öğrencisi sevgilisi D.B.’ye (21) şantajla tecavüz ettiği için tutuklu yargılanan evli ve 1 çocuk babası M.B.’ye (27), “cinsel saldırı” suçundan indirimsiz 15 yıl hapis cezası verildi. Ayrıca M.B., “şantaj” suçundan 2,5 yıl hapis, 10 bin lira adli para, “hakaret” suçundan ise 6 ay hapis cezası verildi.

Olay, geçen Haziran ayında meydana geldi. Bir kargo şirketinde şoför M.B., arkadaşı M.G.’nin ayrıldığı sevgilisini telefonla arayarak, kendisiyle görüşmek istedi. D.B. sevgilisinden haber alma düşüncesiyle bu teklifi kabul ederek M.B. ile buluştu. M.B., genç kadını araca alarak, ıssız bir yere götürdü. D.B.’ye arkadaşıyla aralarında geçen cinsel ilişkiden haberi olduğunu söyleyen M.B., kendisiyle de birlikte olması şartıyla ailesine bu durumu anlatmayacağı şantajında bulundu.

D.B.’yi aracından indiren M.B., telefonla arayıp, mesaj gönderdiği genç kıza yönelik şantajlarını sürdürdü. Olanların başka şehirdeki ailesi tarafından duyulmasından korkan D.B., konuşmak için M.B. ile yeniden buluştu. Genç kızı araca alan M.B., aracın kapılarını kilitleyerek D.B.'ye tecavüz etti. M.B.’nin şantajlarını sürdürmesi üzerine D.B., polise başvurarak, M.B.’den şikayetçi oldu. Şikâyet üzerine M.B., tutuklandı.

M.B. hakkında Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Önceki duruşmada savcının esasa ilişkin görüşünü sunması ardından savunması alınan M.B., şöyle dedi:

“Kıyamet koptuğunda Mahkeme-i Kübra'da buradaki herkes, şahit olsun. Benim yüzüm ak, vicdanım rahat. Yastığa başımı rahat koyuyorum. O, düşünsün. Öbür dünyada bu suçlardan o, cehenneme gidecek. Üç kuruş para için düştüğüm durumlara bak” dedi.

Mahkeme Başkanı Server Şimşek, “Sana o yetkiyi kim verdi? Kimin cehenneme gideceğine sen mi karar veriyorsun? Sen, şu an buradaki suçlar ile ilgili mükellefsin. Öbür dünyada ne olacak, kimse bilemez. Sen de bilemezsin ben de” diyerek, tutuklu sanığa tepki gösterdi.

Erzurum 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına çıkarılan M.B. suçlamaları yine kabul etmedi ve beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, M.B.’ye “cinsel saldırı” suçundan 15 yıl hapis cezası verdi. Heyet, iyi hal indirimi uygulamadığı M.B.’ye ayrıca “şantaj” suçundan 2 yıl 6 ay hapis, 10 bin lira adli para ve “hakaret” suçundan ise 6 ay olmak üzere toplam 18 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, üniversiteli genç kadının araçta kilitli tutmasının “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçunu oluşturduğu kanaatine vararak M.B. hakkında bu suçtan da Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Bültene kayıt ol