2020 Yılı Erkek Şiddeti Raporu bize ne anlatıyor?

22.01.2021 - 09:56
Haberi paylaş

2020 senesinde 284 kadın erkekler tarafından katledildi, 255 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu!

Bianet’in yerel, ulusal ve internet basına yansıyan haberlerden derlediği bir senelik verilere göre, 2020 yılında en az 284 kadın erkekler tarafından yaşamdan koparıldı. Bunun yanı sıra, en az 255 kadın da şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Aynı zamanda, geçmiş yıllarda işlenmiş olan ancak basına 2020’de yansıyan cinayetler de eklendiğinde erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı 305 olmaktadır. 

Her beş kadından biri ayrılmak istediği için erkekler tarafından yaşamdan koparıldı. Öldürülen 284 kadından 176’sının hangi bahanelerle öldürüldüğü basına yansımazken 54 ‘ü evlenme teklifini reddettiği, barışmak istemediği, boşanmak istediği gibi bahanelerle öldürüldü. Erkekler 22 kadını kıskançlık, 8 kadını ekonomik,6 kadını ise hırsızlık, gasp bahaneleri ile katletti. Erkekler 17 kadını erkek arkadaşı olduğu, arazi anlaşmazlığına karıştığı, sinirli olduğu, pandemide misafirliğe gitmediği, yemek yapmadığı, çocuklara iyi bakmadığı gibi bahanelerle öldürdü. 1 kadın ise namus bahanesi ile öldürüldü. 

2020’de öldürülen 185 kadın kocası, eski kocası, nişanlısı ve sevgilisi tarafından katledildi. 56 kadın baba, oğul, torun, damat, gibi aile üyeleri tarafından öldürüldü. 22 kadın komşu ve arkadaşları tarafından öldürülürken 8 kadın evine yemek götüren kurye, ev gezdiren emlakçı, evine giren hırsız, evine gelen tamirci gibi erkekler tarafından öldürüldü. Kadınları öldüren en az 25 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımamıştır. Ayrıca, kadınları öldürenler arasında iki astsubay, bir polis, bir korucu, bir de yaşadığı kentin (Ordu) belediye başkanı vardı. Kadınların 138’si evinde, 86’sı ormanlık alan, ofis, hastane, trafik, otopark gibi ev dışı alanlarda öldürüldü. 60 kadının öldürüldüğü yer basına yansımadı. 

Bianet’in verilerine göre, 2020 yılı içerisinde erkekler en az 792 kadına şiddet uyguladı, yaraladı. En az 147 kadını taciz eden erkekler, en az 96 kadına tecavüz etti ve en az 818 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 26 çocuğu öldüren erkekler, aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 265 çocuğu istismar etti.

Aileyi değil, kadınları koruyun!

Bu sene öldürülen kadınların %65’i kocaları, sevgilileri tarafından %19’u aile üyeleri tarafından öldürülürken devlet kadın yönelik şiddetin önlenmesi için değil, genel ahlak ve ailenin korunması için adımlar atmaya devam etti. Devlet yetkilileri, kadın cinayetlerindeki rollerini sorgulamak bir yana kadınlara erkek şiddeti karşısında ailenize sarılının diye akıl verdi. Her fırsatta gerek söylemleriyle gerek uyguladıkları veya uygulamadıkları politikalarla aileyi koruma vurgusu yaptılar. Kadınların çoğu evlerinde, aile üyelerine tarafından katledilirken aileyi korumakla, kadınları korumak eşitlenemez. Kadına yönelik şiddetle etkin mücadele etmek ve kadın cinayetlerini durdurmak ancak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284’ün etkin ve bütünlüklü olarak tüm kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanmasıyla mümkün olur. 

Erkek şiddetine maruz bırakılan her kadının hesabını soracağız!

2020 yılında da yüzlerce kadın, onlarca çocuk erkekler tarafından katledildi; binlerce kadın ve çocuk erkek şiddeti yüzünden zarar gördü. Bu kadar kadın, doğal yollarla kendiliğinden, hastalık, kaza gibi sebeplerle ölmüyor. Kadınların büyük çoğunluğu failler hakkında defalarca suç duyurusunda bulunmasına, koruma tedbiri çıkartmış olmasına rağmen öldürülüyor. Kadınlar, failler türlü bahanelerle iyi hal veya tahrik indirimi aldığı için öldürülmeye devam ediyor. Kamuoyu tepkileriyle işleyen bir yargı sistemi olduğu için, 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi bütün kurum ve kuruluşlar tarafından etkin olarak uygulanmadığı için kadınlar katledilmeye devam ediyor. 

Bizler biliyoruz ki bu dehşet verici tablodan failler kadar, kadınların en temel insan hakları gasp edilirken önleyici tedbirler uygulamayanlar, adil yargılama yapmayıp katillere caydırıcı cezalar vermeyenler de sorumludur. Tacizcileri, tecavüzcüleri, istismarcıları tahliye ederken; öz savunma uygulayan kadınları yargılayanlar, failler kadar erkek şiddetinden sorumludur. Ülkede kadın katliamı varken kadınlar için şiddetsiz bir hayatın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya direnenler, kaldırmak isteyenler de erkek şiddetinin sorumlusudur.

Öldürülen, erkek şiddetine maruz bırakılan tüm kadınlar için ses çıkarmaya, adalet aramaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi ve 6824 sayılı kanun tam ve etkin uygulanana kadar, kadınlar etkin bir şekilde korunana kadar, failler ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri adil bir şekilde yargılanıp cezalandırılana kadar özgür ve eşit bir yaşam olanağı için Türkiye'nin dört bir yanında mücadele etmeye devam edeceğiz.  

Nursen Güçkan

Bültene kayıt ol