Psikolog Murat Paker’e cinsel saldırı suçlamasından 4 yıl 2 ay hapis

18.01.2019 - 14:44
Haberi paylaş

Klinik psikolog ve terapist Murat Paker’e bir danışanına cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Psikolog ve akademisyen Murat Paker hakkında bir danışanına cinsel saldırı suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 56. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Paker’in 8 yıl önce terapiye başlayan bir danışanının cinsel saldırı suçlaması kabul edildi. Cinsel saldırı suçunun işlendiğinin sabit olduğuna karar veren mahkeme, 17 Ocak’ta görülen karar duruşmasında Paker’in Türk Ceza Kanunu’nun 102/1-1 hükmü uyarınca 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme daha sonra, "sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları, mahkemeye karşı saygılı tutumunu" dikkate alarak TCK 62/1 uyarınca altıda bir oranında indirim yaparak Paker'in 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. 

Ceza 2 yılın üstünde olduğu için ertelenmedi.

“Amacımız bu tür olayların gizli kalmaması”

Davalı avukatları Esra Baş Erbaş ve Perihan Meşeli duruşma sonrası yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

“Amacımız bu tür olayların gizli kalmaması, kimsenin kendi unvanlarından dolayı yaptıklarının yanına kâr kalacağını zannetmemesiydi. Psikoterapistlerle danışanlar arasında ‘güvenli alan’ dediğimiz odada bir suç işlendiğinde bunun gizli kalmayacağı, tanık olmasa dahi bunun diğer delillerle kanıtlanabileceği ortaya çıktı”.

Bültene kayıt ol