Memur-Sen 81 ilde sokağa çıktı: 'Memura zam, sözleşmeliye kadro'

26.08.2019 - 13:49

Memur-Sen 'Emeğe Saygı, Adalete Davet' sloganıyla 81 ilde eylem yaptı.

Ankara'da Sıhhıye Parkı'ndaki eyleme katılan kamu emekçileri, "Memura zam, sözleşmeliye kadro", "Türkiye büyüyorsa ekmeğimiz neden küçülüyor?" yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde bir konuşma yapan Memur-Sen Ankara İl Temsilcisi Ali Yaz, "Biz Hakem Kurulundan, elektrik ve doğalgaz zamlarının art arda yaşandığı, ulaşım ve barınma giderlerinin yükseldiği, enflasyonun tahmin ve hedeflerin üzerinde çıktığı, alım gücünün düştüğü, pek çok gider kaleminde artış yaşandığı bir süreçte bütün parametrelerin dikkate alındığı adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz" dedi. 

3 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin 2020-2021 yıllarındaki maaş artışları ve haklarını belirleyen toplu sözleşme görüşmeleri, hükümetin verdiği düşük teklifler sebebiyle tıkanmıştı.

Toplu sözleşme hakkında kararı, kamu emekçilerinin temsilcilerinin içinde yer almadığı Yüksek Hakem Kurulu verecek.

“İnsanca Bir Yaşam ve Güvenceli İş İçin G(ö)revde Olacağız”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 27 Ağustos Salı günü örgütlü olduğu işyerlerinde bir günlüğüne iş bırakacak.

KESK'ten yapılan açıklamada Hakem Kurulu'nun 11 üyesinden 7'sinin hükümet tarafından atandığına dikkat çekildi.Bültene kayıt ol