Seçim vakti yaklaşırken sosyalistler ne istiyor?

17.01.2023 - 16:48
Haberi paylaş

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekiliği genel seçimleri bahar aylarında gerçekleşecek. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), seçim kampanyasında öne çıkaracağı talepleri ve sandıkta alacağı tutumu bir bildiriyle duyurdu.

DSİP, öncelikle HDP'nin kapatılmasına karşı çıkıyor ve örgütlü olduğu illerde "HDP kapatılamaz" söyleşileri planlıyor. Söyleşilerle birlikte ilk seçim bildirisinin dağıtımını da sürdürecek.

Emek ve Özgürlük İttifakı İstanbul mitinginde dağıtımı başlayan bildirinin tam metni:

Sosyalistler ne istiyor?

• Asgari ücret 15 bin net. Asgari ücret değişen enflasyon oranlarına göre yıl çeyreklerinde yeniden düzenlensin.

• İşsizlik maaşı yükseltilsin. İşsizlik kriterleri kaldırılsın ve işsiz kalan tüm çalışanlara işsizlik maaşı hakkı tanınsın

• Sermayedarlara vergi affına son! Zenginlerin vergi oranları arttırılsın

• Mülteci / göçmen ve sığınmacılara eşit yurttaşlık hakkı tanınsın. Eğitim, sağlık ve barınma hakları güvence altına alınsın güvenli göç hakkı tanınsın, sınırlar açılsın!

• Göçmen kadınların cinsiyetçi saldırılara karşı korunması için özel önlemler alınsın.

• Kürt halkının talep edilen tüm ekonomik, siyasi, kültürel ve yasal hakları anayasal güvence altına alınsın.

• Küresel ısınmanın durdurulmasına yönelik taleplerde pazarlıklara son verilsin. Hemen şimdi SIFIR emisyon!

• LGBT+ hakları insan haklarıdır! Tanınsın!

• İstanbul sözleşmesinden çıkış kararı geri alınsın. İstanbul sözleşmesinin tüm hükümleri yasal hak olarak tanınsın, güvence altına alınsın.

• Kürtaj haktır! güvenli sağlık kürtaj hakkı kamu – özel ayrımı olmaksızın uygulansın. Keyfi uygulamalara son verilsin.

• Hayvan cinayet, tecavüz ve şiddetine son! Hayvan katili, tecavüzcü ve şiddet faillerinin cezasız kalmasına karşı yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin.

• Sınır ötesinde bulunan tüm askerler geri çekilsin. Bölgesel güç olma girişimlerine son verilsin.

• Kaynaklar savaşa ve silahlanmaya değil sağlığa, eğitime, yoksulluk ve işsizliğin ortadan kaldırılmasına harcansın.

• Her türden derin devlet yapılanmaları açığa çıkartılsın! Üyeleri açığa çıkartılsın ve yargılansın.

• Düşünce, ifade, gösteri ve örgütlenme özgürlüğü üzerinde uygulanan tüm yasak ve baskılara son verilsin.

• Irkçılara, milliyetçilere, azınlıklara yönelik nefret söylemlerini kullananlara oy yok!

• Ne ABD NATO, Ne RUSYA ÇİN! Savaşlara hayır!

Sokakta mücadele, sokakta antikapitalist bir alternatif, sandıkta HDP!

HDP milyonlarca insanın oyunu alan bir parti.

HDP bağımsız bir parti.

HDP, hep Türkiye’de yaşayan, batılıların yükünü taşımak zorunda olmayan bir parti. Sağdan ve soldan muhalefetin çeşitli kesimleri, hâlâ, HDP’nin emanet oylarla şimdiki durumunda olduğunu düşünüyor.

Toplumun tüm ezilen kesimlerinde biriken öfkenin devasa bir sosyal harekete dönüşmesinin önündeki engellerin başında, özellikle Kürt sorununa yaklaşımda kendisini ele veren, Kürt siyasetçilerle kurulan çıkarcı ilişkide açığa çıkan ve Kürtlere memleketin tüm sorunlarını çözmede sürekli taviz vermesi gereken özne olarak yaklaşan bu milliyetçilik geliyor.

Her sorunla baş etmek için seçimlerin geçmesini bekleyen yaklaşımla, seçimler geçerken elden geldiğince AKP ve ABD karşıtlığının arkasına saklanan ulusalcılığın sendikalar ve tüm mücadele alanlarında hakim güç olmasına karşı tartışmak lazım.

Bugünün eylemini yarına ertelememek, hem seçim gününe militan bir şekilde hazırlanmak, eylemlerde yan yana gelme alışkanlığını kazanmak, hem iktidarın yıpranma, kitle temelini kaybetme hızını artırmak ve seçimleri yüzde 60’a yüzde 40 oranında kazanmayı garantilemek ve hem de seçimlerden sonra oluşacak siyasal iklimi, krizlerin faturasını emekçilere yüklemek için kullanmayı aklına getirecek olanları şimdiden uyarmak için çok önemli.

İktidarın uygulamalarına karşı herkesle birlikte “Bu iktidar gitmeli” diyeceğiz.

6’lı Masa’nın sağa karşı sağ eğilimleri öne çıkarttığı her yerde ana muhalefetin başka bir egemen sınıf fraksiyonu olduğunu bilerek, “Sağcılara oy yok” diyeceğiz.

Emek ve Özgürlük İttifakı’na ise soldan basınç yaparak, tüm bileşenlerine, hep bir ağızdan, devlete ve tüm burjuva muhalefete, “Kimi dışlıyorsanız hepimiz oyuz!” demelerini sağlamaya çalışacağız.

Herkesi HDP’nin kapatılmasına karşı çıkmaya, seçimlerde HDP’ye oy vermeye, ama tüm yaşamsal taleplerimiz için bugün sokakta, fabrikalarda, okullarda mücadele etmeye, hep birlikte antikapitalist bir alternatifi inşa etmeye davet ediyoruz.

DSİP

İletişim: 05554237407

Bültene kayıt ol