HDP'li vekillerin yürüyüşü engellendi

11.02.2019 - 09:52

Çözüm sürecinin baş aktörlerinden biri olan İmralı'daki Abdullah Öcalan'la görüşmelerin kesilmesini protesto etmek üzere HDP milletvekillerinin İstiklal Caddesi'nde yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

HDP'li vekillerin bugün 11:00'de Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a yürüyecekleri duyurulmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise dün "Sizi yürütürsem adam değilim" demişti.

Bugün sabah saatlerinden itibaren Taksim polis ablukası altına alınırken, İstiklal Caddesi'ne çıkan bazı sokaklar kapatıldı. Polisler, HDP'li vekillerin toplandığı Taksim Hill Otel'in önüne de barikat kurdu.

T24'te yer alan habere göre, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, otelin önünde herhangi bir açıklama yapmayacaklarını, İstiklâl Caddesi’ndeki yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapacaklarını söyledi. Buldan'ın açıklamasının ardından HDP'liler ile polis arasında yürüyüş için görüşmeler başladı.

Polis, İstiklâl’de yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyleyip otel önünde açıklama yapılmasını istedi. HDP adına konuşan TBMM Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar,toplanma ve eylem hakkının anayasayla korunduğunu hatırlattı.

Polis, Sancar’a “Sizin kadar olmasa da biz de Anayasa’yı biliyoruz, siyasal okudum” dedi. Bunun üzerine Sancar, polise "uygunsuz emir" kavramını hatırlattı. Vekiller, “Tek tek, küçük gruplar olarak yürüyeceğiz” diyerek tekrar taleplerini iletti.

Polis de 18 Ağustos'tan beri İstiklâl’de yürüyüş ve eyleme izin verilmediğini belirterek, “Size izin verirsem, aylardır yaptıklarımı nasıl açıklayacağım” dedi, “Biz yasaları uyguluyoruz; ben yapmıyorum ki yasaları, siz yaptınız” diye ekledi.

Tecridin fotoğrafı

Yapılan görüşmeler sonucunda HDP milletvekilleri, Gümüşsuyu'na doğru yöneldi ancak polis buradan yürüyüşe izin vermeyeceğini bildirdi. 

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan da otelin önünde bir açıklama yaptı. Temelli açıklamada "Burada size tecritin fotoğrafını çekiyoruz" dedi. Basın açıklamasının ardından HDP'liler, oturma eylemi yapmaya başladı.

Oturma eyleminin ardından Taksim Hill Otel'de bir araya gelen HDP'li vekiller bir süre bekledikten sonra İstiklal Cadddesi'nde buluşarak "Leyla Güven onurumuzdur" pankartıyla Galatasaray Meydanı'na yürüdüler. 


SEÇTİKLERİMİZ

Ragıp Zarakolu
O hep bizimle

Bültene kayıt ol