Trump, Adalet Bakanı'nı istifa ettirdi, CNN muhabirini kovdu

08.11.2018 - 09:25

Ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu ve denetlenemeyen iktidarını kaybeden ABD Başkanı Donald Trump, ülkeyi aynı şekilde yöneteceğine dair mesajlar vermeye devam ediyor.

ABD Başkan Donald Trump, Jeff Sessions’ı adalet bakanlığından istifa ettirdi.

Sessions, başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği yönündeki soruşturmayı durdurma girişiminde bulunmayınca Trump’ı kızdırmıştı.

Uzun zamandır Sessions’ı kamuoyu önünde eleştiren Trump, son olarak “Benim bir adalet bakanım yok” demişti.

Sessions’ın  “Adalet bakanlığının eylemleri siyasi hesaplardan etkilenmeyecektir” demesi dikkat çekmişti.

CNN muhabirini kovdu

ABD başkanı, ülkedeki ara seçimlerin ardından kameraların karşısına geçti. Trump’a soru sormak isteyen onlarca gazeteci de salonu doldurdu.

Salonda bulunan CNN muhabiri Jim Acosta, başkana soru sormak için mikrofonu eline alarak ayağa kalktı.

Trump, gazetecinin sorusunun hemen ardından, “Siz CNN’i yönetin, ülkeyi yönetmeyi bana bırakın. Kanalı iyi yönetseydiniz reytingleriniz bu kadar düşük olmazdı” dedi.

Trump soru sormakta ısrar eden gazeteciye şöyle seslendi: “Sen çok kaba, korkunç bir insansın. CNN seni çalıştırdığı için utanmalı. Yalan haber yapıyorsunuz ve halk düşmanızısın. Yeter bu kadar. Kapat o mikrofonu.”

CNN muhabiri, seçimlere Rusya’nın müdahale ettiği iddiası üzerine açılan soruşturmayı hatırlatarak Trump’a kaygılı olup olmadığını da sordu. ABD başkanı kaygılı olmadığını söyledi.

Başkanın basından sorumlu görevlilerinden biri de gazetecinin yanına giderek mikrofonu elinden aldı. Trump daha sonra başka bir gazeteciye söz hakkı verdi.

CNN, muhabirinin arkasında durdu

Tartışmanın ardından CNN, resmi Twitter hesabından şu açıklamayı yayınladı: “Başkanın basına süren saldırıları haddini aştı. Bu saldırılar sadece tehlikeli değil, Amerikalılığa rahatsız edici şekilde yakışmıyor. Trump özgür basına saygı duymadığını açıkça söylese de onu korumak için yemin etti. Özgür basın demokrasinin olmazsa olmazıdır ve Jim Acosta’nın ve her gazetecinin arkasındayız.”

Beyaz Saray akreditasyonu iptal edildi

Bu olaydan birkaç saat sonra Acosta’nın Beyaz Saray’a akreditasyonu iptal edildi.

Acosta bu durumu “Beyaz Saray’a girişim reddedildi. Gizli Servis akşamki olay yüzünden Beyaz Saray’a giremeyeceğim bilgisini verdi” diye duyurdu.Bültene kayıt ol