İzmir’de iklim için küresel eyleme hazırlık

03.08.2019 - 10:11

İzmir, 20 Eylül’de gerçekleşecek olan iklim krizine karşı küresel eylem gününe hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta aktivistler bir kez daha bunun için bir araya geldi.

İzmir’de iklim aktivistleri 31 Temmuz Çarşamba günü iklim krizini ve bu konuda yapılması gerekenleri tartışmak için İzmir Tabip Odası’nda buluştu.

Toplantıda iklim değişikliğinin herkesi ilgilendirdiği, artık iklim değişikliğinin ve buna bağlı felaketlerin bir gerçek olduğunun tartışmasız kabul edildiği, Hükümetler Arası İklim Paneli’nin (IPCC) iklim değişikliğini durdurmak için 12 yılımız kaldığını ilan ettiği, hatta yeni araştırmaların çok daha az süremiz olduğunu gösterdiği konuşuldu; dünyamızın geri dönülemez bir iklim kaosuna girmeden bunun önüne geçmemiz gerektiği belirtildi. 

Şirketlerin kârları uğruna milyarca insanın hayatını hiçe saydığı, ekosistemlerdeki diğer canlıları hiç umursamadığı, hükümetlerin iklim değişikliğini durdurmak için gerekli adımları yıllardan beri atmadığı hatırlatılarak; bu kritik zamanda, geçtiğimiz yıl iklim krizine karşı öğrencileri harekete geçmeye çağıran İsveçli öğrenci GretaThurnberg’in çağrısıyla başlayan hareketin önemli olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz ilkbaharda başta İngiltere, İrlanda olmak üzere Avrupa’da hükümetleri harekete geçmeye zorlayan hareketlerin deneyimlerinin paylaşıldığı toplantıda, her iki hareketin ortak çağrısı olan 20 Eylül iklim için küresel greve, İzmir’de de çeşitli eylemliliklerle dahil olunması yönünde adım atılması kararı alındı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de karbon salımını 2030’a kadar sıfıra indirmesinin gerektiği vurgulandı ve “Bunun için hükümetin ve yerel yönetimlerin başta olmak üzere iklim acil durumu ilan edip gerekli adımları atması için biz de İzmir’de harekete geçiyoruz” denildi. 

Benzer bir amaçla İstanbul’da çeşitli kurum, kampanya ve bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları “Sıfır Gelecek” adının kullanılması eğiliminin oluştuğu toplantıda, 20 Eylül için atılacak adımlar planlanmaya başlandı. 20 Eylül’e kadar sosyal medyada, çeşitli semtlerde, iş yerlerinde, okullarda iklim krizi ile ilgili farkındalığı arttırma çalışmaları “Sıfır Gelecek-İzmir” adıyla yapılacak. 

20 Eylül’ün sıfır karbon salan Türkiye için bir başlangıç olacağını söyleyen aktivistler, 7 Ağustos Çarşamba günü saat 18.00’de İzmir Tabip Odası’nda toplanacaklar.


SEÇTİKLERİMİZ


Bültene kayıt ol