Öldüren sevgi istemiyoruz: 2018'de 255 kadın cinayeti

14.02.2019 - 11:42

Erkekler, 2018’de en az 255 kadını, aralarında üç bebeğin de olduğu en az 20 çocuğu öldürdü.

Bianet'in 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2018 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2018'de en az 255 kadını, aralarında üç bebeğin de olduğu en az 20 çocuğu ve cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 39 erkeği öldürdü.

Erkekler, 61 kadına tecavüz etti, 188 kadını taciz etti, aralarında kız çocuklarının da olduğu en az 516 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Erkekler, 347 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Erkekler, 2018'de en az 380 kadını da yaraladı.

Erkekler son beş yılda son beş yılda Türkiye'de erkekler, 1371 kadını öldürdü, 2075 kadını da yaraladı.

Bu cinayetlerin yanı sıra, daha önceki yıllarda işlenmiş 10 faili belirlenemeyen cinayetin faili belirlendi. Cinayetlerin işlendiği iller şöyle

Antalya (1), Diyarbakır ( 2), Elazığ (1), İstanbul (1), İzmir (2), Mersin (2), Sinop (1)

2018'de 10 kadın cinayetinin faili belirlenemedi veya basına yansımadı.

Antalya (1), İstanbul (2), İzmir (3), Kilis (1), Kocaeli (1), Konya (1), Mardin (1)

14 Şubat eylemi: Aşkın kanununu yeniden yazıyoruz!

En az 40 kadının şüpheli bir şekilde öldüğü veya intihar ettiği belirlendi. Şüpheli ölümlerin biri transtı.

Adana (3), Ağrı (1), Ankara (2), Antalya (1), Bursa (3), Diyarbakır (1), Hatay (2), İstanbul (5), İzmir (5), Karaman (1), Manisa (1), Mersin (2), Muğla (2), Samsun (1), Tekirdağ (4), Urfa (3), Van (2), Zonguldak (1).

Erkekler 18 kadını da öldürmeye teşebbüs etti. Ayrıca erkekler, 16 kadını kaçırmaya çalıştı. Kadınların bazılarının yanında çocukları da bulunuyordu. Erkeklerin, çocukları, annelerinden öç almak için kaçırdığı ifade edildi.

Cinayet

Erkekler, 2018'de en az 255 kadını, aralarında üç bebeğin de olduğu 20 çocuğu ve olay sırasında kadınların yanında olan en az 39 erkeği öldürdü.

Erkekler, kadınları nerede öldürdü?

Öldürülen kadınların yüzde 147'si kendi evi ya da ailesinin evinde öldürüldü.

Erkekler, 60'ını park, adliye önü, evinin önü, AVM gibi kamusal alanlarda, 10'unu araç içinde öldürdü. 

Öldürülen kadınların 23'ü göçmendi.

Dördünü hangi ülkeden geldiği tespit edilemezken, Suriyeli 10, Afgan iki, Kızgızistanlı bir, Almanyalı bir, Azerbeycanlı bir, Türkmenistanlı bir, Faslı bir Özbekistanlı bir ve Kazakistanlı bir kadın öldürüldü.

Kadınları kim öldürdü?

Kadınların, yarısından fazlasını kocası öldürdü. Kadınların 162'sini kocaları, dini nikahlı kocaları veya sevgilileri öldürdü. 18 kadını ise eski sevgilisi veya eski kocası öldürdü. Kadınların 20'sini ağabey, baba, torun gibi aile üyeleri öldürürken, 13 kadını da amca yeğen gibi akrabaları öldürdü.

20 kadın kendisini öldüreni tanıyordu, ikisini tanımıyordu. İki fail kadınlara öldürmeden önce tecavüz etti. En az on failin kim olduğu basına yansımadı.

Erkekler kadınları nasıl öldürdüler?

Erkekler, kadınların yarısından fazlasını ateşli silahlarla öldürdü.

Katillerden biri cezaevinden izinli çıkıp cinayeti işledi.(Mart-Ankara).  Erkekler, kadınların 153'ünü tabanca, tüfek gibi ateşli silahlarla, 76'sını bıçak, keser, orak gibi kesici aletlerle öldürdü. Erkekler, 10 kadını da eşarpla ya da elleriyle boğarak öldürdü. Erkekler beş kadını da işkence ederek, sekiz kadını da darp ederek öldürdü.

Erkeklerin en az üç kadını nasıl öldürdükleri basına yansımadı.

Erkekler kadınları hangi bahanelerle öldürdü?

Erkekler kadınların 76'sını "ayrılmak-boşanmak istemek", "sevgili olmayı/görüşmeyi reddetmek", 25'ini de kıskançlık (telefona bakmadı/ben senden daha çok kazanırım/sosyal medya) bahanesiyle öldürdü.

Erkekler kadınların en az yedisini nedeni belli olmayan tartışma sonrası, 15'ini diğer (hırsızlık, dışarı çıkmak isteme, ablası-kızının kocasından boşanmak istemesi, tecavüze direnme, yemek yapmadı, para vermemek) bahanesiyle  öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü en az 111 kadının öldürülme bahanesi basına yansımadı. 

Öldürülen en az beş kadın erken yaşta zorla evlendirilmişti.

Çocuk cinayetleri

Erkekler 2018'de şiddet uyguladıkları kadınlara zarar vermek veya öç alma bahanesiyle en az 20 çocuğu öldürdü. Öldürülen çocuklardan en az 3'ü bebekti. Öldürülen çocuklardan ikisi Suriyeli idi.

Öldürülen çocuklardan sekizi ebeveynleri boşanma aşamasında idi. Boşanma aşamasındaki babalardan en yedisi dördü "öç alma" duygusu ile hareket ederek çocukları öldürdü.

Çocukları öldürenlerden 13'ünü babası, ikisini üvey babası, üçünü annesinin/ablasının eski sevgilisi, birini komşusu birine de babasının kuzeni öldürdü. 

Erkekler, çocukların üçünü tabancı-tüfek gibi ateşli silahlarla, dördünü boğarak, ikisini bıçakla öldürdü.

Öldürülen çocuklardan ikisinin annesi polise şikayette bulundu ancak, şikayetler dikkate alınmadı.

Öldürülen çocuklardan birinin annesinin koruma kararı bitmişti. Annesi yeni koruma kararı talep etmişti. Ancak, çocuk öldürüldükten iki gün sonra koruma kararı alınabildi. (Şubat – Denizli)

Hukuki süreç

Faillerden biri kaçtı, ikisi intihar, biri intihara teşebbüs etti. Faillerden ikisi teslim olurken, beşi tutuklandı, biri de gözaltına alındı.

Öldürülen çocukların isimleri şöyle

Ardınç Arda, A.K.K, E.A, Ebru Çetinkaya, Ecem Balcı, Ecrin E., Elif Mina, Esma Arslan, Esmanur Kaya, Eylül Yağlıkara, Leyla Aydemir, Miray Hira, Nurdan Şahin, Rabia Kaya, Rana Güllü, Şükran A., Süleyman Sakın,Tuncay Çetinkaya.

Öldürülen iki Suriyeli kardeşin ismi basına yansımadı.

Tecavüz

2018'de medyaya 61 tecavüz vakası yansıdı.

Vakaların dördünde kadınlar aynı zamanda gasp edildi. 61 kadından yüzde 18'i (11 kadın) de tecavüz sonrası darp edildi. En az iki kadın da tecavüzü anlatmaması için tehdit edildi. Bir kadın ise tecavüz sonrası öldürüldü.*

Kadınlardan birinin 5,5 aylık hamile olduğu anlaşılmasının ardından cinsel saldırıya uğradığı belirlendi. Kadın zihinsel engelliydi (Kars- Şubat 2018)

Tecavüze uğrayan kadınlardan 10'u göçmendi. 

Suriye (2), Gürcistan (1), Kazakistan (1), Azarbeycan (1), Gana (1), İngiltere (1), Kırgızıstan (2), 1 kadın için sadece yabancı uyruklu denildi.

Erkeklerin cinsel saldırda bulunduğu 10 kadın engelliydi.

Failler arasında biri özel harekatçı olmak üzere dördü polis beş güvenlik görevlisi, bir jinekolog vardı.

Kadınlar kendilerine tacavüz eden 10 erkeği tanımıyordu (kendisini polis olarak tanıtan kişi ve eve hırsızlık yapmak için girenler). 
Aralarında aynı köyden oldukları hemşerileri ve arkadaşının kuzeni dâhil olmak üzere en az 46 tecavüz faili vardı. Sevgili, koca ve eski sevgilileri de kadınlara tecavüz etti. 61 tecavüz vakasından beşini bu kişiler oluşturdu. Kadınlara baba ve amcalarından oluşan akraba grubundan tecavüz edenlerin sayısı da beş.

Kadınlara tecavüz edenler arasında komşuları da vardı. Bu sayı, üç. Kadınların hizmet almak için başvurduğu erkekler de (polis, taksi sürücüsü, jinekolog) kadınlara tecavüz etti. Bu sayı, en az sekiz.

Tecavüze uğrayan bir kadın seks işçisiydi. Bu kadına "müşterisi" tecavüz etti. Kadınların 18'i, otel, dağlık alan, orman, cafe, işyeri gibi kamusal alanlarda, 36'sı evde tecavüze uğradı.

Hukuki süreç

Faillerden 37'si tutuklandı, ikisi (Adana - Ağustos, İstanbul - Mart) başka suçlardan dolayı tutuklandı. Faillerden 38'i gözaltına alındı, faillerin 13'ü serbest bırakıldı (Beşi adli kontrol). Faillerden üçü "kaçtı" veya "aranıyor" olarak basına yansıdı.

Taciz

2018'de erkekler, 188 kadını taciz etti.

Kadınlar kendilerini taciz eden 256 erkeği tanımıyordu. Bu erkekler arasında bir göç idaresinin müdürü (Konya – Şubat 2018), iki otobüs şoförü (Manisa Ekim – Zonguldak Mayıs), birinde garson ( İstanbul Eylül), birinde kocasının husumetli olduğu arkadaşı (Manisa Mart) ve bir fail de kendisini kargocu (Kocaeli- Ağustos), olarak tanıtan erkekti.

Kadınları tanıdıkları (arkadaş, eski sevgili, eski koca) 12 erkek taciz etti. Bu kişiler arasında sosyal medyada tanıştığı bir erkek (Şubat) vardı. Ayrıca bir oyuncu (haziran) de yer aldı. Bir kadını akrabası (Eylül), bir kadını da babası (kasım) taciz etti. Beş kadını taciz edenlerden ikisi üniversite öğretim üyesi, biri üniversite çalışanı ikisi de öğretmendi.

Sekiz kadını ise, işyerindeki üstü, işvereni ve iş arkadaşı ve ev işvereni taciz etti. İki kadını taciz edense köy muhtarıydı.

Tacizlerin yarısından fazlası sözlü/fiziksel tacizdi.

Erkekler kadınların, 13'ünü teşhir ve röntgencilik yaparak taciz etti. Erkekler, 145 kadına da sözlü/fiziki taciz yaptı. Erkekler, altı kadının kıyafetine karışarak taciz etti. Bir tacizci ise bir kadının iç çamaşırını çaldı (Şubat).

Hukuki süreç

Faillerden 12'sinin daha önce tacizden suç kaydı vardı.

Faillerden 21'i gözaltına alındı. Altısı adli kontrolle serbest bırakıldı. En az 51'i tutuklandı, en az 10 erkek hakkında soruşturma başlatıldı.

Bir erkeğe üç, bir erkeğe de iki ay kadına yaklaşmama cezası verildi (İstanbul – Nisan, İstanbul – Mayıs). Bir faili taciz ettiği kadın öldürdü (Adana – Nisan). Kocaeli'nde öğrencisini taciz eden öğretim üyesi ihraç edildi.

Çocuk istismarı

Erkekler, 2018'de 347 kız çocuğuna ve en az dört oğlan çocuğuna cinsel istismar gerçekleştirdi. Basına yansıyan fail erkek sayısı 249.

Kız çocuklarından beşi erkeklerin tecavüzü sonucu hamile kaldı. Ocak (1), Şubat (1), Haziran (2), Eylül (1)

Kız çocuklarından yedisi engelleydi. İki kız çocuğu Suriyeli idi.

Mayıs'ta bir çocuk zorla evlendirildi. Bir kız çocuğuna da zorla dini nikah kıyılmak istendi.
Ağustos'ta dört kız çocuğunu ailesi zorla evlendirmek isteyerek istismar etti. Ayrıca dört kız çocuğu Ağustos'ta, iki kız çocuğu da Eylül'de seks işçiliğine zorlandı.

Çocukları kim taciz etti?

Kız çocuklarının 37'sini eski sevgili, esnaf, işveren, yöneticisi cinsel istismar etti. 23 kız çocuğuna okul çalışanı (kantinci, temizlikçi), 18 kız çocuğunu cinsel istismar edenler de okul müdürü idi. Kız çocuklarının 24'ünü öğretmenleri cinsel istismar etti.

Tacizci öğretmenlerden altısı din öğretmeniydi. Komşu, mahalle ve köyden tanıdıkları 13 fail de kız çocuklarına cinsel istismar yaptı. Baba ve erkek kardeşlerin olduğu cinsel istismar oranı 17. Üvey baba ve dedelerin cinsel istismar oranı ise dört. Kız çocuklarını cinsel istismara bırakanlardan 12'si akrabları idi. Üç kız çocuğu ise sosyal medyada tanıştığı kişilerce cinsel istismar edildi. Kız çocukları kendilerine cinsel istismar eden 67 kişiyi "tanımıyor", dokuzu da "tanıyor" olarak basına yansıdı. İki kız çocuğunu doktor cinsel istismar etti.

Erkekler çocukları nerede istismar etti?

Çocuk istismar olaylarının 12'si evde, 22'si okul-okul çevresi ve okul servisinde, 15'i de park, hastane, sokak gibi kamusal alanlarda gerçekleşti.

Çocuklara istismar vakalarının 16'sını aileler, 17'sini rehberlik öğretmenlerinin aralarında olduğu öğretmenler ortaya çıkardı. Bir cinsel istismar ailenin eve kamera koyması (ocak) bir tanesi de çocuğun hamile olduğunun anlaşılması (Şubat) ile ortaya çıktı.

Hukuki süreç

Çocuk istismarlarında 122 fail tutuklandı. 54 fail gözaltına alındı. Faillerin 29'u adi kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sekiz fail hakkında savcılık soruşturma başlatırken, devlet memuru olan beş fail açığa alındı. En az 30 fail de serbest bırakıldı.

Bir failin talebi üzerine davaya yayın yasağı (Şubat) getirildi. Faillerden profesyonel asker olan hakkında (Temmuz-Şırnak) hiçbir işlem yapılmadı.

Bir faile cinsel istismar suçunu işlediği için 8 yıl altı ay hapis cezası verildi ancak yaşı (65 yaşındaydı) nedeniyle cezanın uygulanmamasına karar (Aralık - Erzurum) verildi.

Şiddet-yaralama

2018'de basına yansıyan bilgilere göre, erkeklerin yaraladığı/şiddet uyguladığı kadın sayısı 380. Erkekler en az 23 kadını da ağır yaraladı.

120'i kadına kocaları-dini nikahlı kocaları, 35 kadına sevgili –nişanlıları, 18 kadına aile (baba, oğul-erkek kardeş), 14 kadına akrabaları şiddet uyguladı. 29 kadın ise eski koca-eski sevglililerindne şiddet gördü. 42 kadın da, (diğer) aralarında vali, polis, spor antrenörü, esnaf, komşu, hırsız, öğrenci, kuaför ve tedavi ettiği hastasının şiddetine uğradı.

Aralık'ta şiddete uğrayan kadınlardan biri erken yaşta zorla evlendirilmişti.

Hukuki süreç

2018'de kadınlara şiddet uygulayan 43 fail erkek tutuklandı.16 fail ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Yedi fail hakkında hiçbir hukuki ya da idari işlem yapılmadı. 57 fail gözaltına alındı. Sekiz fail de adli kontrolle serbest bırakıldı. Altı fail hakkında hukuki ve idari soruşturma başlatıldı.

En az 17 fail medyaya "aranıyor", "kaçtı" diye yansıdı.

Temmuz'da ve Haziran 'da şiddet gören iki kadın faili öldürdü. Şubat'ta şiddet uygulayan Kırıkkale Valisi Ö.Ç hakkında İçişleri Bakanlığı Soruşturma başlattı. Aralık'ta ise bir kadına şiddet uygulayan dört komiser hakkında soruşturma başlatıldı.

Seks işçiliğine zorlama

Erkekler, aralarında kız çocuklarının da olduğu 516 kadını seks işçiliğine zorladı.

En az 243'ü, Rusya, Moldovya, Uganda, Özbekistan gibi ülkelerden gelmişti. Seks işçiliğine zorlanan Türkiyeli kadınlardan biri engelliydi.

Hukuki süreç

Faillerden 237'si tutuklandı, 230'u gözaltına alındı. Faillerde biri adli kontrolle serbest bırakıldı. Faillerden, ikisi "aranıyor" olarak basına yansıdı.

Öldürülen kadın ve kız çocuklarının isimleri

Ocak 2018

Ceyda Aycan, Elham Atıfı, Fatma B., Fatma Khillo, Gülhan Güler, Halime Sadad, Hüsnü Sarıkaya, Neslihan Kaya, Selva Hidir, Semiye Beyoğlu, Serpil K., Zeynep Fedakar, Media Akdağ.

Şubat 2018

Asiye Kılıçer, Ayşe Başaran, Ayşe Şahin, Bedia B., Behria Aljalmound, Cansu Özdağ, Ebru Çetinkaya, Fadime Korkmaz, Gamze Kuru, Ganime Varsak, Gizem Eşit, Hatice Koç, Hatice Y., Hürü Temiz, Leyla Karal, Melek Ketman, Melike Çetinkaya, Nisrin Kirdi, Sefika Sever, Serpil Halat, Zuhal Kırlangıç.

Mart 2018

Aynur K., Cennet Esen, Filiz Bolkan, Gül Gülizar Ayalp, İlknur Ç., Kristina, Kübra Fırat, Lale Yanık, Muradiye Bektaş, Müzeyyen Laçin, Yryskul Zheenbek Kyzy.

Nisan 2018

Betül Altıntaş, Deniz Arinç, Derya Çolak, Elif Tul, Esen Dülger, Hanife Bicil, Kübra Nur Yılmaz, Öznur D., Rezzan Gündoğan, Rona Güllü, Serpil Ertekin, Sevil Bektaş, Sevinç A., Şenur Topdemir, Türkay İsayova, Vicdan Özetçi, Zübeyda Kamay.

Mayıs 2018

Ayşe Karahan, Aytekin Muzmun, Çiğdem Alpaslan, Derya Kuru, Gonca Aksakal, Gülhizar Ersöz, Hanife Akdişli, Havva Sakin, Hülya Büyükkaplan, İmran Kandemir, İpek Yılmazcan, Kıymet Özkan, Mühibe E., Nazihe Temel, Nezihe Uçar, Nilay Güngör, Nurhan Doğan, Pınar Çelik, Rümeysa Sakin, Satı Fındık, Seher Çetindaş, Selver Kaya, Sezen Alkan, Suna Doğru, Şule Çet.

Haziran 2018

Ayşe Aruk, Dima Ashalem, Döne Aksu, Elif Kaya Yavuz, Emine Selim, Esra K., Fadime Y., Fatma Fağırci, Fatma Gülistan, Gülsüm Köse, Gülşen Yakar, Heyran Hüseyinova, Melek Sarkarbalkanıgeçen, Meryem Aydoğdu, Müge Çoban, Neşe Üçücü, Nur Ş., Nurşen E., Oya Öztürk, Özgül Uçaçelik, Rafiye Ata, Sevgi Aslan, Sevilay Aka.

Temmuz 2018

Aysel Kurt, Ayşegül Çelik, Emine Karakılıç, Fehime Küçük, Filiz Yahya, Gülşen Narşap, Güneş Karaçuban, Hatice Uzun, Kader Key, Karin Ellen Hitzel, N.Ö., Saibe Yükselir, Simge Süreyya Can, Şükran A., Ümmü Akbaş, Z.İ., Zemzem Selver, Zübeyde Demirbozan, Zümrethen Kutluay

Ağustos 2018

Ayşegül Güneştaş, Bahar Saluğu, Belma Yavuz, Cahide İnan, Elif E., Esra Ateş, Gülşen Eken Bulut, Hasret Soylu, Huluud Hemdos, Işıl Kaya, Kübra Oğur, Melak Akta, Mine İ., Nazıra Bajanova, Nuriye Yasak, Sarıgül Hamarat, Sevgi Arslan, Sevim Taşdemir, Türkan Güneştaş, Veslie Kaya.

Eylül 2018

Aynur Gedik, Bedriye Kargı, Birsen Ş., Elif Parlakyıldız, Emine Orki, Esma Aksakal, Fulya Arpat, Gönül Demir, Güneş Çağraş, Hanım İzollu, İmane Marras, Jale Çağlar, Makbule Kocaman, Nuray Çil, Nurten Avat, Pakize Kurt, Sezen Aslanbaba, Suna Özbey, Şengül Sezgince, Tuğba Yıldırım, Zehra Kaya, Zekiye Keleş.

Ekim 2018

Ayşe Özcan, Cemile Kızıltaş, Dilek Marabi, Elmas Demir, F.Ş, Fatma Güraslan, Hamide Çavdar, Havva Çay, İkram D. , Khomedova Mekhriboni, Media Hasan, Meryem Karaca, N.Ç, Özlem Meşeli, Özlem Uçar, Şevval Sürgün, Şeyda Ayyıldız, Turna Gül Çuntar, Ümmühan Taşpınar, Ziynet Terzi.

Kasım 2018

Cemile E., Cemile Kılavur, Emine A., Emine Çakır, Emine D., F.G, Günay Torun, Hanife Babayiğit, Hatice Korkmaz, Merve Özcan, Nailli Nutfilliana, Pakize Çiftçi, Rahime Gencer, Samiye Ö., Sedef Şen, Sezen Serpil, Sibel Akpınar, Songül Güleçyüz, Vildan Nerede, Zahide Oğuz, Ziynet Terzi.

Aralık 2018

Aynur Top, Emine Topluca, Esmel El H., Fatma K., Feride Kaya, Gizem Danış, Gülüstan A., Gülseren K., Hediye İnanç, Hürü Ergi, Mehtap Er, Mekiye Kaya, Meral T., Meral Uzda, Merve Özcan, Muazzez Kınay, Nefise Dolapçı, Nesrin Cengiz, Nilüfer Danış, Pınar Çoban, Robin Yetiş, Rojda Bulga, Sadiye Andıç, Seda Ulu, Serpil Yıldız, Sevda Çopur, Sevgi Völler, Simge Yıldız, Şerife Boztepe, Zuhal Kayaalp.

2018 trans cinayetleri

2018'de dört trans cinayeti işlendi. Öldürülen trans kadınların isimleri şöyle:

Simge, Begüm, Esra, Kristina.

Erkekler, homofobik nefretten dolayı iki erkeği eşcinsel sanıp öldürdüler. (Ankara – Ocak)

Bir trans kadın evinde ölü bulundu. İki trans kadının intihar ettiği öne sürüldü. Beş trans kadın şiddete maruz kaldı.

* İstanbul'da İranlı A.K. (27) seks işçisi Azerbaycanlı trans kadın Kristina'yı öldürdü.

* Ankara'da trans kadın Nefes evinde ölü bulundu.

* İstanbul ve İzmir'de iki trans kadının intihar ettiği öne sürüldü. Her iki kadın da aileleri tarafından tehdit ediliyordu.

* Adana, Ankara, Samsun ve İstanbul'da beş trans kadın şiddete maruz kaldı. Faillerden dördü kadınların tanımadıkları erkekler, biri ise polis memuruydu. Sadece cinayet zanlısı tutuklandı.

İstanbul'da N.B.C. komşusu trans K.A.'ya bahçesinde kedi beslediği için sopayla "binada travesti istemiyorum" diyerek saldırdı, kadının direnmesi üzerine K.A.'ya ve erkeği engellemeye çalışan arkadaşı M.D.'ye tüfekle ateş etti, M.D. yaralandı.

* Yalova'da kalabalık bir erkek grubu, İranlı mülteci trans A.'ya yanındaki sevgilisine sokakta sopalarla ve bıçakla saldırdı.

* Samsun'da M.S. sevgilisi trans Simge'yi (24) evde tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

*Ankara'da bir erkek, eski sevgilisi trans S.K.'yi darp ettikten sonra bıçakladı, daha büyük bir bıçak almak için mutfağa gittiği sırada kadın balkondan atlayarak erkekten kaçtı.

*Bursa'da kendisinden 10 gündür haber alınamayan seks işçisi Begüm adlı trans kadın, bir otel odasında ölü bulundu.

*Ankara'da bir erkek, sevgilisi trans E.'yi ayrılmak istediği için evde darp etti. Kadının darp raporu alarak yaptığı şikayet üzerine gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

* İstanbul'da O.S., seks için anlaştığı seks işçisi trans Esra Ateş'i evinin önünde boğazını keserek öldürdü.
Kocaeli'de ikisi erkek, biri kadın toplam üç kişi, tanıdıkları trans kadınlar E.K., A.K. ve M.Ç.'yi evlerinde silah zoruyla tehin aldı, kadınları darp etti, saldırganlar evdeki para ve değerli eşyaları çaldı. (EMK)

* Iğdır'da T.R. (23) aynı mahallede yaşayan Şefika Sezeri'i (74) evinde tecavüz ettikten sonra defalarca bıçaklayarak öldürdü, kadının parasını ve cep telefonunu çaldı.

(Bianet)Bültene kayıt ol