Reha Ruhavioğlu ile barışı konuştuk
Mayıs ayı başında İstanbul’da Küresel BAK tarafından düzenlenen barışın imkânları konulu toplantıda konuşmacı olarak yer alan Reha Ruhavioğlu ile referandum sonuçları ve çözüm üzerine konuştuk.
Kadınlar, sorunlarını tartışıyor!
Merhaba sevgili kadınlar; marksist.org’un kadın ekibi olarak sorunlarımızı, umutlarımızı ve gündelik hayatlarımızdaki kadınlık tecrübelerimizi konuşmak için el ele verdik. “Kadınların Sesi Var!” başlığı altında pazar günlerine özel olarak kadınlar ve kadınların sorunlarını anlamak isteyen herkes için bir içerik üretme hedefimiz var. Tam da bu sorunları anlamak, tecrübelerimizden birbirimizi haberdar etmek ve dayanışmak için eğitim ve iş hayatında yaşadığınız mobing ve taciz olaylarını bizimle ve diğer kadınlarla paylaşmanızı istiyoruz.
Üçüncü duruşma başladı
15 Temmuz darbe girişimi esnasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davanın üçüncü celsesi başladı.
Gülmen ve Özakça tutuklandı
KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça açlık grevi eyleminin 76’ncı gününde çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
İngiltere’de “olağanüstü hâl”
İngiltere'nin Manchester kentindeki konser alanında meydana gelen ve 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından ülkedeki terör tehdidi "en yüksek" seviyeye çıkarıldı. Bu da ikinci bir saldırının her an olabileceği anlamına geliyor.
Anneleriyle hapis yatan çocuklar
CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin annesiyle beraber cezaevlerinde olan çocuklarla ilgili verdiği soru önergesine Adalet Bakanlığı'ndan yanıt geldi.
“Marks'ın özgürlük anlayışı”
Bu yılın ilk atölyesini Bülent Somay’ın “Robotlar ve Yapay zeka işçi sınıfının yerini alabilir mi?” konusu ile yapan Kadıköy Marksizm Atölyesi, ikinci atölyesini 28 Mayıs Pazar günü saat 15.00’te Ferda Keskin’in konuşmacı olduğu "Marks’ın özgürlük anlayışı" konusu ile gerçekleştirecek.
Trump sivilleri öldürüyor
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun 23 Nisan - 23 Mayıs arasında gerçekleştirdiği hava saldırılarında 355 kişiyi öldürdüğünü ve bunlardan 225'inin sivil olduğunu açıkladı.
Gülmen ve Özakça’ya tutuklama talebi
76 gündür açlık grevinde olan ve dün sabah evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın ifadeleri tamamlandı. Gülmen ve Özakça, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
İngiltere’de bombalı saldırı
Manchester Arena'da konser salonunun dışındaki açık alanda meydana gelen patlamada en az 22 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.
javascript