16 Mart 1988: Halepçe katliamında binlerce Kürt katledildi

16.03.2017 - 15:19

Bundan tam 29 yıl önce bugün, Irak ordusuna bağlı uçaklar Halepçe kasabasının üzerine gaz bombaları ve kimyasal silahlar yağdırdılar.

Saddam Hüseyin, bu katliamı yaptırma gerekçesi olarak İran'la işbirliği yapan aşiretlere karşı önlem almak zorunluluğunu öne sürdü. Ancak onun iddiasının aksine, Halepçe'de hayatını kaybeden yaklaşık 5 bin kişinin büyük bir kısmı, olaylarla herhangi bir ilgisi bulunmayan kadın ve çocuklardan oluşuyordu.

Şehrin bütün evleri ve sokakları yanmış cesetlerle dolmuş, şehrin bazı sakinleri dağlara doğru kaçmaya çalışmış, ancak ölüm bulutları onları yolda yakalamıştı. Elde kesin veri olmamakla birlikte, on binlerce insan bu katliamdan doğrudan ve dolayı olarak etkilendi. Kimyasal silahların zehirlediği toprak ve sular, bugün bile bölgede dünya normlarının çok üstünde sakat doğumlara neden oluyor.

Halepçe katliamından birkaç gün sonra Irak ordusu şehre girdi ve sağ kalanların bir kısmını öldürdü. Katliamın gerçek boyutu, Irak'ın ABD tarafından işgal edilmesinden sonra anlaşıldı. Bölgeye giden sivil toplum kuruluşları, ölü ve yaralı sayısının bilinenin çok üstünde olduğunu açıkladılar.

Halepçe katliamında kimyasal silahların kullanılması, ABD tarafından Irak'ın işgali gerekçesi olarak kullanıldı. ABD Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin'in elinde büyük miktarda kimyasal silah bulunduğunu öne sürerek, Irak'ın işgalini emretti. Bu kimyasal silah iddiası hiçbir zaman doğrulanamadıysa da, işgal sonucu bir milyonun üstünde Iraklı öldü, ülke aradan geçen onca yıl sonrasında şiddet ve kaostan kurtulamadı.