Kadın hâkimler tacizciyi serbest bıraktırmadı

07.12.2017 - 09:57

Diyarbakır’da kızını 6 yıl boyunca sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakan ve yalnızca 25 gün tutuklu kalan Metin A., 2 kadın hâkimin kararıyla 18 yıl hapse mahkûm edildi.

Diyarbakır’da babası Metin A. tarafından 6 yıl boyunca sistematik olarak cinsel istismara maruz kalan 16 yaşındaki kız çocuğu olayı öğretmeni ile paylaştı. Öğretmenin istismarı anlatması üzerine çocuğun annesi polise giderek Metin A. hakkında şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Metin A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Metin A. hakkında, “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istendi. Gazete Karınca’nın haberine göre iddianamenin kabul edilmesinin ardından hazırlık duruşmasını yapan 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı 25 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bıraktı.

Davanın geçtiğimiz günlerde görülen 8’inci duruşmasında dosyaya ilişkin esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi. Davanın karar duruşmasında Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Selim Eren’in sanığın beraatı yönündeki oyuna karşılık, mahkemenin 2 kadın hâkimi, sanığa ceza verilmesi yönünde oy kullandı. Mahkeme başkanı bu durumda “muhalif üye” konumunda kaldı.

Bunun üzerine hâkim Tuba Açıkgöz ve Seda Meriçelli’nin oyları ile sanığa 2 kez ceza artırımı uygulandı ve 15 yıl hapis cezası verildi.

Kararda herhangi bir indirim ise uygulanmadı.Bültene kayıt ol